avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 399 soluții astăzi
Forum Activitate Farkas Traian

Activitate Farkas Traian

Pentru că nu am primit răspuns la întrebările anterioare, mai încerc o dată.
Mulţumesc.
Îmi cer scuze dar trebuie să revin.
Aş dori să confirmaţi sau să infirmaţi, afirmaţiile formulate cu privire la nedreptate, precum şi cele cu privire la situaţia ipotetică prezentată referitor la dreptul reclamantului de a emite pretenţii pentru cheltuieli de judecată.
Mulţumesc.
În primul rând, mulţumesc pentru atenţia acordată.
Aveţi dreptate în ceea ce priveşte nedumerirea. Eu nu am fost destul de explicit referitor la procesul anterior. Reclamantul actual în acel proces a fost doar parte în proces, acesta nu a avut atunci calitatea de reclamant.
Bună ziua.
Am aşteptat şi ieri un răspuns la aceasta speţă, dar fara rezultat. Mai încerc şi azi
Vecinul meu cu care am limita de proprietate comună, limită stabilită de către instanţă în urmă cu mai mulţi ani, în urma unui proces, acum m-a chemat din nou în instanţă, revendicînd o porţiune din parcela mea. Procesul fiind pe rol, instanţa a desemnat un expert care să măsoare şi să constate dacă este adevărat sau fals.
Expertul prin masuratori la faţa locului, a constatat că, parcela mea este mai mică cu 12 mp., iar parcela vecinului (reclamantului) este mai mică cu 46 mp. faţă de înscrisurile din Cartea Funciară. Mentionez că fiecare parcelă pe lângă limita la stradă mai are încă două limite cu alţi 2 vecini.
Expertul a formulat două propuneri, ambele în defavoarea mea, diferenţa între aceste propuneri, ar fi cantitatea (suprafaţa de teren) care aş pierde-o, propuneri cu care nu sunt de acord.
Este posibil (legal) ca să-mi fie diminuată suprafaţa în condiţiile în care şi parcela mea este mai mică?. Cu alte cuvinte lipsa celor două parcele a fost împărţită în două. Este normal ca o nedreptate reflectată în acest caz prin lipsa aceea de 12 mp. din suprafaţa parcelei mele, să fie rezolvată printr-o nedreptate mai mare, prin care aş mai perde 17mp. astfel încât minusurile să fie egale?.
În altă ordine de idei, este posibil ca lipsa din din parcela reclamantului poate să fie la ceilalţi doi vecini cu care are vecinătate, sau chiar pe limita strazii.
Ipotetic vorbind în situaţia în care aş accepta o variantă formulată de către expert, indiferent care pentru că ambele sunt în defavoarea mea, reclamanta ar putea emite pretenţii la cheltuiei de judecată?.
MULTUMESC.

Bună ziua.
Vecinul meu cu care am limita de proprietate comună, limită stabilită de către instanţă în urmă cu mai mulţi ani, în urma unui proces, acum m-a chemat din nou în instanţă, revendicînd o porţiune din parcela mea. Procesul fiind pe rol, instanţa a desemnat un expert care să măsoare şi să constate dacă este adevărat sau fals.
Expertul prin masuratori la faţa locului, a constatat că, parcela mea este mai mică cu 12 mp., iar parcela vecinului (reclamantuluiă) este mai mică cu 46 mp. faţă de înscrisurile din Cartea Funciară. Mentionez că fiecare parcelă pe lângă limita la stradă mai are încă două limite cu alţi 2 vecini.
Expertul a formulat două propuneri, ambele în defavoarea mea, diferenţa între aceste propuneri, ar fi cantitatea (suprafaţa de teren) care aş pierde-o, propuneri cu care nu sunt de acord.
Este posibil (legal) ca să-mi fie diminuată suprafaţa în condiţiile în care şi parcela mea este mai mică?. Cu alte cuvinte lipsa celor două parcele a fost împărţită în două. Este normal ca o nedreptate reflectată în acest caz prin lipsa aceea de 12 mp. din suprafaţa parcelei mele, să fie rezolvată printr-o nedreptate mai mare, prin care aş mai perde 17mp. astfel încât minusurile să fie egale?.
În altă ordine de idei, este posibil ca lipsa din din parcela reclamantului poate să fie la ceilalţi doi vecini cu care are vecinătate, sau chiar pe limita strazii.
Ipotetic vorbind în situaţia în care aş accepta o variantă formulată de către expert, indiferent care pentru că ambele sunt în defavoarea mea, reclamanta ar putea emite pretenţii la cheltuiei de judecată?.
MULTUMESC.
Mulţumesc.
Intraţi pe Youtube, daţi sa caute "aer la preţ de apă" şi o să vedeţi.
Constatând ca apa potabila de la robimet contine foarte mult aer, m-am adresat Protectiei Consumatorului. Aceasta mi-a raspuns ca nu am calitate contractuală.Eu locuiesc la bloc într-o asociatie.
Întrebare: - Protecţia Consumatorului nu se sesizează şi din oficiu?.
La îndemnul meu asociatia a făcut sesizare la Protecţia Consumatorului, (aceasta având calitate contractuală). În urma acestei sesizări doi angajati ai furnizorului s-au deplasat să facă constatări.(unde s-a mai pomenit să trimiţi hotul sa constate ca nu a furat).
Cui trebuie sa ma adresez deoarece Protecţia Consumatorului apara drepturile celor care ma fura?.
Mulţumesc.
Răspuns la discuția Grupe de munca
Multumesc.
Răspuns la discuția Grupe de munca
Cui trebuie sa te adresezi pentru a semnala si eventual corecta acest aspect?