Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Cine-mi apara drepturile în calitate de consumator?.
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Cine-mi apara drepturile în calitate de consumator?.

Constatând ca apa potabila de la robimet contine foarte mult aer, m-am adresat Protectiei Consumatorului. Aceasta mi-a raspuns ca nu am calitate contractuală.Eu locuiesc la bloc într-o asociatie.
Întrebare: - Protecţia Consumatorului nu se sesizează şi din oficiu?.
La îndemnul meu asociatia a făcut sesizare la Protecţia Consumatorului, (aceasta având calitate contractuală). În urma acestei sesizări doi angajati ai furnizorului s-au deplasat să facă constatări.(unde s-a mai pomenit să trimiţi hotul sa constate ca nu a furat).
Cui trebuie sa ma adresez deoarece Protecţia Consumatorului apara drepturile celor care ma fura?.
Mulţumesc.
Nu inteleg cum poate sa aiba apa prea mult aer.
Intraţi pe Youtube, daţi sa caute "aer la preţ de apă" şi o să vedeţi.
Ares-3, moderator
Vazut.

ANPC-ul ar fi singura institutie care sa va ajute. Oricum, cei care trebuie sa corectereze problema sunt cei care furnizeaza apa.
Mulţumesc.