avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate ioana slavas

Activitate ioana slavas

Data de nastere a copilului este 16 ian 2011.

Intrebarea mea este, in cazul in care postul se va desfiinta( acesta fiind cel mai bun post din magazin) si o sa mi se ofere alt post ( inferior lui), cum voi fi platita in cele 6 luni de la intoarcerea mea ? Cu salariul avut anterior sau cu salariul pe care mi-l ofera pt noul post, care evident e mult mai mic.
Ma intereseaza fffff mult acest aspect sa stiu ce am de facut.

Va multumesc,
o zi buna
Buna,
As dori sa aflu care sunt drepturile mele ca angajat, in momentul intoarcerii din concediu pt cresterea copilului pana la varsta de 2 ani, in situatia data:
la data intrarii in maternitate, ocupam functia de store manager intr-unul dintre magazinele companiei( lant de magazine la nivel national). In perioada cat eu m-am aflat in concediu de crestere a copilului, in toate celelalte magazine s-a desfiintat postul de store manager, doar postul meu a ramas, contractul fiindu-mi suspendat pe aceasta perioada.
As trebui sa incep munca in ianuarie, si as dori sa stiu, in situatia data, care ar fi drepturile mele ca salariat, cat si datoria angajatorului in ceea ce ma priveste?
Multumesc mult,
Ioana Sababei
Răspuns la discuția revenirea din CCC
Mai am o intrebare.
In data de 19.09.2010 imi expira CCC 1. Incepand cu 20.09.2010, intru in concediu de risc maternal, pana la data de 10.11.2010, data de la care incep prenatalul. Voi naste al doilea copil pe data de 12.01.2011. In acest caz, cum se calculeaza indemnizatia pentru CCC2? Am inteles eu bine ca daca , dupa calcul, aceasta e mai mica decat CCC1, voi primi aceeasi suma ca pt CCC1?
Va multumesc anticipat,
Ioana
daca am aflat astazi de la banca ca vanzatorul se afla in procedura de faliment, mai avem sanse sa ne recuperam avansul prin proces?
Din pacate, nu exista stipulata in antecontract ( desi am inteles ca e cumva obligatorie) clauza prin care vanzatorul se obliga la plata avans dublu, in cazul in care din culpa sa nu se incheie contractul in forma autentica, ci doar clauza ca noi, daca ne razgandim, sau refuzam neintemeiat receptia,pierdem avansul.
Nu ma pricep ff bine, si tocmai de aceea as dori sa aflu daca putem avea castig de cauza in acest caz, pe baza celor expuse mai sus( respectiv sa ne recuperam avansul).
Multumesc, Ioana
La sfarsitul lui 2008, am platit un avans de 3000 euro, pt achiz unei locuinte in constructie, moment in care am incheiat cu vanzatorul un antecontract de vanzare cumparare, in prezenta a 2 martori. Vanzatorul se angaja ca in martie 2009 sa finalizeze locuinta si sa ne-o predea pe baza proces verbal, caz in care, pana la data de 01 mai 2009, eram obligati sa achitam diferenta pana la 50000 euro. Mentionez si faptul ca in antecontract e specificat ca ne putem compartimenta la alegere apartamentul, motiv pt care am angajat un proiectant care a facut acest lucru, plus a intocmit un plan pt partea electrica, gaz si apa. Acest plan l-am predat constructorului, iar compartimentarea si racordurile s-au facut cf schitei. Pt acest serviciu, am platit proiectantului suma de 300 euro.
Distractia acum incepe. Nici pana la data prezentei, vanzatorul nu ne-a predat apartamentul , din motiv ca nu s-au finalizat lucrarile, ba mai mult decat atat, ne anunta telefonic in momentul cand il sunam ca apartamentul nostru l-a vandut altcuiva, pt ca avea nevoie de bani. Toate astea, peste antecontractul nostru.
Acum, la intalnirea cu el, ne spune ca ii pare rau, apartamentul l-a vandut altcuiva, cu care a facut contract de vanzare cumparare la notar, iar avansul nu poate sa ni-l restituie cash, ci acesta poate constitui un avans pt un alt apart pe care il mai are de vanzare, altfel pierdem cei 3000 euro. In plus, de cei 300 euro platiti proiectantului nici nu vrea sa auda, desi acest lucru l-a ajutat ffff mult la vanzarea ulterioara.
As dori sa aflu care e procedura prin care putem actiona in acest caz, pt recuperarea avansului.
Va multumesc si astept cu interes sfaturile D-voastra
Răspuns la discuția revenirea din CCC
Multumesc mult pt sfaturi.
Problema este nu ca as ramane fara loc de munca, ci ca postul pe care as fi obligata sa-l accept inseamna jumatate din salariul anterior, ceea ce ma va afecta ffff mult la calculul indemnizatiei pt cresterea copilului nou nascut . De aceea, m-ar interesa un *artificiu* legal, pt cele 55 de zile de la expitrarea CCC1 pana la intrarea in concediu prenatal. Credeti ca daca as discuta cu angajatorul aceasta problema ff deschis, as avea sansa sa ma inteleaga si sa amane desfiintarea vechiului post cu 2 luni?
Buna ziua. As dori sa va prezint situatia mea, pentru a primi cele mai bune sfaturi in acest caz.
Ma aflu in CCC pana la data de 19.09.2010, data la care ar tb. sa-mi reincep activitatea. In momentul de fata, sunt insarcinata din nou, data probabila a nasterii fiind 10.01.2011. As dori sa stiu, daca in aceste conditii, la intoarcerea mea la munca, la data de 19.09.2010, angajatorul are dreptul sa-mi desfiinteze vechiul post( functie de conducere) si sa ma reincadreze pe un post inferior ca salarizare si atributii. Daca obtin , pentru perioada ce ar trebui sa lucrez ( aprox 2 luni), pana la intrarea in concediu prenatal, concediu de risc maternal, sunt cumva protejata de aceasta modificare de functie?
Multumesc mult. Ioana