avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate beinaz a

Activitate beinaz a

Am profit nerepartizat 200.000 lei.
Am voie sa fac 20 de hotarari AGA in fiecare zi si sa ridic dividendele in fiecare zi ?
Ma incadrez corect in legea 70 si spalarea banilor ?
In cazul am de repartizat dividende din anul 2014. Intre timp cotele de participare s-au schimbat. Cum repartizez dividendele , conform cotelor de participare prezente ?
Discuție Pro rata
Am o pro-rata de 97% din cauza ca vand aur de investitii scutite de tva.
In cazul in care cumpar aliaje turnate in bara , la care am taxare inversa si le vand tot cu taxare inversa, la acest tva mai aplic pro rata ?
In cazul in care am vandut aur de investitii catre persoane fizice (lingouri fara TVA), trebuie sa aplc pro-rata ?
Listele de inventariere trebuie intocmite manual, sau se pot lista prin sistemul informatic ?
In cazul in care emit o factura catre o persoana fizica, pot sa tai chitanta in loc de bon fiscal ?
Ce fel de bilant anual trebuie intocmit la o societate de amanet : S1023 sau S1003 ?
In cazul unei fuziuni , la ce data se depune bilantul consolidat, dupa ce se depune 010?
Discuție LEGEA 70/2015
In cazul in care am o activitate de amanet si acord un imprumut in valoare de 200.0000 lei unei persoane fizice ptr un gaj.
Prevederile privind limitarea nu se aplica institutiilor autorizate de BNR, pentru operatiile specifice activitatii cu care acestea au fost autorizate (deci ptr suma de 200.000 lei ma incadrez in plafon).
Dar peste 30 de zile la ridicarea gajului o sa am comision din aceasta tranzactie de 12.000 lei. Aceasta suma peste 10.000 de lei care o am de incasat de la persoana fizica este plafonata conform legii 70/2015 ?
Discuție Cumparare aur
Sunt o societate platitoare de TVA.
In cazul in care cumpar aur de la persoane fizice, am intocmit contractul de vanzare cumparare in care am mentionat tipul obiectului, cantitatea , suma acordata.
Mai trebuie sa intocmesc borderoul de achizitie si autofactura ?