avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Activitate alexandru.grigorescu

Activitate alexandru.grigorescu

Buna ziua, am trimis prin posta mai multe colete ce contineau tigari electronice si rezerve de tutun pentru acestea, spre China. Nu am declarat corect ( ca valoare, cantitate si continut acest lucru) si bunurile mi-au fost confiscate de ANAF si am primit si amenda de 3000 lei. Se pot recupera cumva aceste bunuri, fiind vorba de export si nu de import? Mentionez ca le-am trimis ca persoana fizica.
Multumesc anticipat!
Buna ziua,

As vrea sa stiu care este suma maxima de bani pe care o pot primi din strainatate pe zi, prin transfer bancar, astfel incat sa nu exista probleme din punct de vedere legal. Ma refer la sume de peste 50.000 - 100.000 eur.

Multumesc anticipat!
Va multumesc mult pentru raspuns. O sa ma duc cat mai repede cu putinta la ITM teritorial. Insa sunt sceptic in privinta rezultatului,deoarece nu sunt sigur ca am contractul acela semnat si de ei,am primit eu 3 copii pe care sa le semnez. Insa am martori la acea firma,daca pot fi de folos.
Pe data de 15.06 m-am angajat la o firma. Am lucrat fix 3 saptamani de la acea data. Am plecat de la ei pentru ca a trebuit sa fac lucruri de care nu m-i s-a zis la interviu,iar valoarea salariului am aflat-o abia dupa 2 saptamani,pentru ca nimeni nu a fost in stare sa imi zica exact cat o sa am,si am aflat de la patron pana la urma. Dupa 2 saptamani,am primit un contract de munca, care insa nu cred ca este valabil daca nu este si semnat de ei. Problema este ca acest contract il voi putea avea abia in aproximativ 2 saptamani si atunci o sa vad daca este semnat sau nu de firma. Am fost ieri ( 10.08) sa discut cu patronul. Eu stiam ca am de recuperat 600 lei,insa mi-a zis ca de fapt am de luat 729 lei,pe care nu o sa mi-i dea pentru ca nu am stat decat 3 saptamani la el si ca "am produs mai multa paguba decat profit". I-am zis de asemenea ca aveam contract determinat de o luna,de proba,iar el a zis ca proba era pentru el si nu pentru mine. Am martori ca am lucrat acolo,cunosc personalul,dar nu stiu cat de mult conteaza asta. As vrea sa stiu daca imi pot recupera in vreun fel banii,astept raspuns.
Va multumesc mult!