avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 426 soluții astăzi
Forum Activitate rn_alina

Activitate rn_alina

Buna ziua.As dori un sfat la urmatoarea speta: sotia este lovita in cap zona parietala de un individ .Aceasta anunta politia si sotul.Sotul ajunge primul la locul faptei ,nu vorbeste deloc cu agresorul, ci doar cu seful acestuia .Sotia face plangere penala pentru lovire si alte violente si amenintare , iar organul ce se ocupa de caz o suna intr-una din zile pe victima si ii spune ca agresorul va face si el plangere penala pentru amenintare impotriva sotului.Intrebarea e urmatoarea : are dreptul agresorul sa faca plangere penala impotriva sotului victimei pt amenintare ,dat fiind faptul ca sotul nu a vorbit deloc cu agresorul?
bună
din câte ştiu eu există 2 situaţii şi anume:
1.cea în care dvs vindeţi imobilul unui cuplu de exemplu prin diferite programe gen,, prima casă, casa mea, sau credit ipotecar,, ,situaţie în care la încheierea atât a antecontractului, dar şi a contr. de vânzare -cumpărare se trece suma reală a vânzării
2. cea în care deşi în grila notarială aferentă anului în care se face vânzarea, preţul este de ex 34000-36000, dvs îl puteţi vinde atât cu 32000 sau chiar cu 38000, iar în contractul de vânzare se poate trece minimul zonei ( dacă cumpărătorul are cash)
Prin urmare în ambele situaţii plata se face în funcţie de preţul existent.
Răspuns la discuția Contract individual de munca
si ce ma sfatuiti sa semnez contr individual asa cum e si apoi sa ii actionez in instant?
caci azi am refuzat semnarea contr de munca si deci pe ziua de azi sunt neacoperita ca sa zic asa!
sau as putea cere somaj?
multumesc!
buna ziua
aş dori să mă sfătuiţi în într-o mica problemă: azi 3,03,2014 ar fi trebuit sa fie prima zi de muncă după încetarea concediului de maternitate.Drept urmare am fost la director, mi-au spus că mă voi întoarce pe vechiul post, am citit contr. colectiv de muncă, şi cel individual, iar în conţinutul celui individual era stipulată o clauză care suna aşa,,:indiferent de motivul pt care încetează contr de muncă, angajatul se obligă să nu semneze un nou contract de muncă la o firmă concurentă care are acelaşi domeniu de activitate pe o perioadă de 24 de luni de la încetarea contr individual de muncă,,

X-(
acum problema nu e chiar aşa spinoasă numai că această clauză nu îmi dă mie posibilitatea să practic o activitate în paralel cu cea pe care trebuia sa o încep de azi
deci ce mă sfătuiţi să fac, căci am fost şi am încercat să vorbesc cu angajatorul despre acest lucru, şi m-am lovit de un zid
Răspuns la discuția Achizitionare apartament in rate
mai nou se practică cumpărarea în rate direct de la proprietar şi chiar cu întocmirea unui act de vânzare cumpărare., în al cărui conţinut sau alternative într-un act additional se specifică achiziţionarea acestuia în rate , cuantumul, durata, etc. Pentru mai multe informaţii cred că este cel mai bine să consulţi un notar.
am oare dreptul să lucrez part-time ,dacă sunt încă în concediu de maternitate_?
Răspuns la discuția accesare fonduri europene
verificările de care a-ţi amintit nici nu se pune problema căci :
1.cică nu aveau de unde ştii de firma noastră, şi nici câţi angajaţi avem decât cu acordul altor instituţii abilitate
2.nu sunt obligaţi să ,, se dezbrace,,( arătarea actelor) în faţa altcuiva
Măsurile ce urmau a fi efectuate sunt:
1. trebuia să prezentăm xerocopii după act constitutiv, bilanţ, 2011,2012, act tva, autorizaţie mediu, certificat înregistrare, rezoluţiile date de orc,
2.desfăşurarea cuprindea: achitarea proiectului 1250 ron +tva, şi după efectuarea analizei economice a analiştilor lor, urma stabilit coeficientul comisionului ce le revenea după obţinerea fondului de maxim 200.000 euro( variază între 5000-200.000 euro) dar au ales ca exemplificare referinţa cea mai superioară, comision ce variază la rândul său între3 %-8% ( dar din care trebuia să achit un 2,3% în funcţie de cât aveau nevoie pentru autentificări acte......)
Răspuns la discuția accesare fonduri europene
danacj a scris:

Gasiti aici:
[ link extern ] /
Anexa 9 cu activitati non-agricole eligibile pentru masura 312.

buna tuturor
un sfat de la cei ce sunt in situaţia mea sau de la cei care pot să
o facă.
avem o firmă ce are ca obiect de activitate colectarea deşeurilor reciclabile
am fost contactaţi telefonic de o firmă de consultanţă din bucureşti în vederea obţinerii unor fonduri europene.
ne-am întâlnit cu aceştia, am discutat, avantaje, comisionul lor, parcurgerea fiecărei etape, dar ne este teamă ca să zic aşa să începem cu toate că tentaţia e mare dar şi ceea ce conţine ca paşi de parcurs
voi ce spuneţi