avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 876 soluții astăzi
Forum Activitate alexandrap

Activitate alexandrap

Răspuns la discuția Decizie concediere dupa CCC
In cazul in care imi dau preaviz si nu au ce sa-mi dea de munca ce se intampla?pentru ca nimeni nu mai lucreaza in firma aceea si nici nu se inregistreaza incasari. am inteles ca inca nu s-a declarat insolventa.
Răspuns la discuția Decizie concediere dupa CCC
Multumesc pentru raspuns. As dori mai multe detalii in privat, va rog.
Buna ziua
Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Pe 29 oct a luat sfarsit CCC, la inceputul lunii oct am depus cererea de reinceperea activitatii cu data de 30.10.2012, m-am prezentat astazi la locul de munca unde mi s-a spus sa merg acasa pentru ca nu am ce face acolo si ca voi primi decizia (persoana care mi-a comunicat nu stie exact ce va scrie in decizie). Mi s-a spus ca in luna noiembrie firma va depune dosarul de insolventa, ei fiind pe 0 din mai (asa mi s-a spus)
Eu stiu ca in cazul in care va fi decizie de concediere, am preaviz 20 zile, dar in cazul acesta ce fac? Eu m-am prezentat, iar ei m-au trimis acasa.
Eu am nevoie de decizie pentru a beneficia de somaj.
Astept indrumari. Multumesc.
Deocamdata nu am primit nici o notificare la cererea mea de reincepere a activitatii. Astazi fiind ultima zi ce CCC, daca maine ma voi prezenta la locul de munca (inca exista sediul si ei functioneaza ca alta firma) legal ar trebui sa-mi prezinte decizia de concedierea sau reinceperea activitatii?
Cererea a fost depusa la sef. Nu stiu ce sa mai cred pt ca mi-au dat si nr de inregistrare si a fost stampilata si semnata. Ei asa mi-au spus...ca s-a desfiintat...
Buna dimineata.
La sfarsitul acestei luni mi se va termina concediul de crestere al copilului pana la 2 ani, iar societatea la care am lucrat s-a desfiintat. Eu la inceputul lunii am depus cererea de reincepere a activitatii pentru care inca astept raspuns oficial.
Beneficiez de somaj? In cat timp dupa terminarea concediului trebuie depus dosarul?
In cazul in care fostul angajator intarzie cu raspunsul oficial ce pot face? Carei institutii trebuie sa ma adresez?
Multumesc.
Buna ziua, Va rog sa ma lamuriti cu o problema. In luna octombrie a acestui ai voi termina CIC ul iar de la societatea la care sunt angajata mi s-a spus ca firma se va desfiinta deoarece au fost preluati de catre alta societate sub alta denumire, iar ei nu mai au nevoie si posibilitatea sa ma "ia dupa ei". Legal intru in somaj sau sunt obligati sa ma primeasca inca 6 luni? Multumesc.