avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1010 soluții astăzi
Forum Activitate vio_r

Activitate vio_r

Buna seara !

Am si eu o nelumurire in legatura cu contractul individual de munca. Sunt in postura unui nou angajat si as dori sa stiu care sunt noile proceduri. Se mai fac carti de munca ?? pentru ca la fostul loc de munca mi sa motivat ca in perioda (2008) in care m.am angajat nu se mai gaseau si fizic cartea nu exista; pentru vechimea in munca avand o declaratie in acest sens de la itm. Contractele individuale nu mai trebuiesc inregistrate la itm ??? pentru ca cel pe care mi l.au redactat pt a fi semnat nu are nici un numar de inregistrare sau o stampila de la itm.

Va multumesc !
Buna seara !

Daca se pot va rog a ma ajuta cu un raspuns in cea ce priveste nivelul studiilor pentru postul de tehnician control calitate.

Va multumesc !
Buna ziua!
Firma la care lucrez de 1 an si 9 luni a decis sa ma trimita in " somaj ". Pentru aceasta mi-a inmanat un model de cerere prin care eu ca angajat ii cer angajatorului sa ma trimita in somaj. Refuz sa fac si sa semnez o asemenea cerere si mi se spune ca este un fel de exprimare a acordului cu trimiterea in somaj. De preavizul scris de 15 zile lucratoare nici nu se pune vorba, sa nu mai vorbim de restul drepturilor oferite de lege. Vreau sa stiu daca cererea respectiva imi mai ofera dreptul de a beneficia de imdemnizatia de somaj !!??
Astept un raspuns cat mai urgent.

Va multumesc anticipat !