avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1641 soluții astăzi
Forum Activitate OIL

Activitate OIL

Discuție Legea 215/2019
Buna ziua,
Am 37 ani vechime din care 18 ani in grupa a II a de munca, anterior datei de 01 aprilie 2001.
Sunt nascuta pe 09 decembrie 1963.
Conform legii 263/2010 as putea beneficia de pensie pentru limita de varsta in iulie 2022 la varsta de 58 de ani si 7 luni.
Pot beneficia de reducerea varstei de pensionare pentru limita de varsta (nu anticipat) cu 6 ani conform legii 215/2019, art.55, alin. (1), litera a) - Tabel 1 ?
Va multumesc
Răspuns la discuția Mutatie - implicatii, riscuri
Am inteles. Il iau in spatiu fara obligatia incheierii unui contract de inchiriere, chiar daca o sa locuiasca in apartament ( fara a-mi plati chirie).

Va multumesc
Răspuns la discuția Mutatie - implicatii, riscuri
Va multumesc pentru raspuns si va mai rog, daca se poate:
Fac doar ce mi-ati recomandat in mesaj?
Nu trebuie incheiat contract de inchiriere?
Sunt proprietarul unui apartament in care nu locuiesc si pe care nu-l inchiriez.
O ruda m-a rugat sa-i fac mutatie la aceasta adresa.
Ce implica realizarea acestei proceduri?
Ma refer la riscuri si costuri.
Va multumesc
Discuție ANUNTARE ANRMAP
IN CAT TIMP DE LA INCHEIEREA UNUI CONTRACT DE ACHIZITII IN VALOARE DE 18000 EURO PRIN NEGOCIERE FARA PUBLICAREA UNUI ANUNT PREALABIL, AUTORITATEA CONTRACTANTA ARE OBLIGATIA DE A ANUNTA ANRMAP?

48 ORE SAU 48 ZILE?

MULTUMESC
Răspuns la discuția NEGOCIERE FARA PUBLICARE
VA MULTUMESC MULT!

O ZI BUNA!
BUNA ZIUA,

ESTE OBLIGATORIU A SE PUBLICA IN SEAP ATRIBUIREA UNUI CONTRACT IN VALOARE DE 18000 EURO PRIN PROCEDURA DE NEGOCIRE FARA PUBLICAREA PREALABILA A UNUI ANUNT DE PARTICIPARE?

VA MULTUMESC


buna ziua,

pe scurt:
-in anul 2000 a fost promulgata legea privind despagubirile expatriatilor
- in 2009 am primit 40% din suma cuvenita, iar in 2011 restl de 60%
- se poate sa dau statul in judecata pentru recalcularea corecta a sumei (inflatia), pot cere penalitati si daune morale pentru intarzierea platii cu aproape 10 ani?

va multumesc
Răspuns la discuția CONTRACT DE COMODAT LOCUINTA
VA MULTUMESC MULT
DACA INCHEI IN CONTRACT COMODAT LOCUINTA IN CALITATE DE COMODANT, AM OBLIGATIA INREGISTRARII LA FISC ?
ACESTUI CONTRACT II TREBUIE NEAPARAT AVIZUL NOTARULUI ?