avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 892 soluții astăzi
Forum Activitate wwalentin

Activitate wwalentin

eu nu vreau sa eludez nici o lege!Din contra.Vreau sa se aplice legea si nu inteleg de ce nu mi s-a permis de catre agent sa completez nimic la rubrica "Mentiuni".Atata tot.
Si in acest caz,am nevoie de un martor pentru a proba ca eu eram de fata si politistul nu a incheiat PV de contraventie de fata cu mine,ci l-a completat in alta parte?Sincer,nu era nici un martor care sa asiste la scena aceasta.Ce pot face?
Aduc un martor mincinos ca sa dovedesc ca un politist nu respecta legea?
eu cred ca trebuia sa intocmeasca PV de fata cu mine pentru a-mi putea exercita dreptul prevazut de lege de a trece observatiile mele umile la rubrica :"Mentiuni".Eu nu am putut sa notez nimic la aceasta rubrica,iar conf. OG 2/2001 aceasta lipsa a PV duce la anularea sa.Altfel,ar trebui sa nu mai fie aceasta rubrica in PV de contraventie si cu asta basta!.Multumesc!
Mutumesc. Eu doream sa stiu daca pot ataca in instanta PV ,bazandu-ma pe OG2/2001 art.16 alin.7 ,neavand martori care sa confirme faptul ca agentul m-a legitimat si ca trebuia sa completepolitistul a preferat sa completeze PV contraventie in lipsa mea
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea chestiune:intr-o seara ,deranjat de un grup de indivizi care tulburau linistea publica in dreptul locuintei mele ,am facut apel telefonic la Politie,la fata locului aparand 2 agenti de la sectia cea mai apropiata..In momentul cand agentii de politie au ajuns la locul faptei,indivizii cu pricina,alertati fiind,se mai potolisera,cum e si firesc.Politistii nu au aplicat nici o sanctiune,dar au sunat la apartamentul meu,m-au legitimat si m-au amenintat ca imi vor intocmi PV de contraventie,conf.Legii 61,precum ca ,am alertat nejustificat organele de politie.Nu a fost nici un martor din partea mea.Deci,nu mi-au intocmit pe loc acel PV de contraventie,dar l-am primit ulterior prin posta.In acel PV agentul a scris ca l-a intocmit in lipsa,deoarece contravenientul lipseste si a mentionat un martor care a asistat la intocmirea acestui PV de contraventie.La rubrica "Mentiuni contravenient" este scris ca am fost lipsa la intocmirea PV,bineinteles!
Intrebare:este legal ce a facut politistul in legatura cu modul de intocmire a PV contraventie?(Vorbim strict numai de acest aspect al problemei,nemaitinand cont de inerpretarea data de acesta Legii 61).Cum pot dovedi ,in instanta ca eu eram prezent la locul faptei si nu am avut posibilitatea sa scriu la rubrica "Mentiuni".
Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Amenda contraventionala
In actiunea adresata instantei nu am indicat nici un martor,deoarece persoana pe care doream sa o citez drept martor nu a acceptat initial acest lucru.Ulterior,el s-a razgandit si as vrea sa il aduc in fata instantei in sedinta urmatoare,dar eu cred ca e tarziu,deoarece trebuia sa il indic in prima sedinta la proba cu martori. Multumesc.
Buna ziua,
As dori raspuns la problema urmatoare:
am facut contestatie impotriva unui PV de contraventie emis de Politie ,iar la primul termen (infatisare) ,pentru proba cu martori ,nu am indicat initial nici un martor,deoarece martorul pe care voiam sa il proopun a refuzat initial sa se implice in aceasta treaba.Presedintele de sedinta a amanat procesul ,pentru aducerea cu mandat al martorului propus de Politie,care nu s-a prezentat la aceasta prima sedinta. Intre timp,martorul pe care voiam sa il aduc eu s-a razgandit,fiind de acord sa depuna marturie. Intrebarea mea este daca nu cumva e tardiv sau, daca totusi martorul meu poate fi audiat totusi in sedinta urmatoare.
Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Sistare pensie alimentara
Multumesc frumos pentru raspuns!
Deci,trebuie sa inteleg ca parata-in speta -fiica mea, are obligatia sa probeze ca se afla in continuarea studiilor.
Buna ziua,
Va rog sa imi dati un raspuns la urmatoarea problema: fiica mea implineste 21 ani la 27 septembrie a.c.,si studiaza la un colegiu din Torino,Italia. Vreau sa depun cerere pentru sistarea pensiei de intretinere pe care i-o platesc.Am trimis o cerere conducerii colegiului din Torino,tradusa legalizat in italiana, prin fax ,pentru un certificat din care sa reiasa daca fata mai este eleva acelui colegiu sau nu,dar se pare ca nu vor sa imi trimita raspuns,din motive care imi scapa.Pentru a obtine acea dovada este necesara deplasarea mea la sediul colegiului,in speta la Torino,sau este suficienta prezentarea in fata instantei a confirmarii de primire prin fax ,de catre colegiul din Torino a cererii mele?
Multumesc anticipat pentru raspuns!