avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1094 soluții astăzi
Forum Activitate Iasmin tm

Activitate Iasmin tm

Buna,am fost prins in 20 mai cu numere rosii expirate,dosarul mi-a fost trimis la parchet si de atunci pana in data de 5 luna aceasta am asteptat.In 5 mi-a venit ordonanta sau ma rog cum ii spune,in care scria ca deoarece n-am fost pericol public,n-am avut antecedente etc,am fost scos de sub urmarire penala si trebuie sa platesc o amenda administrativa in valoare de 600 ron,+ cheltuieli de judecata 10 ron in termen de 15 zile.In data de 15 am fost la trezorerie si am achitat totul,apoi l-am intrebat pe seful de post ce e de facut,acesta mi-a spus ca trebuie sa ii dau chitantele sa le puna la dosar(dar ma tot amana de pe o zi pe alta) si ca trebuie sa astept 18 zile,astea calculate dupa data de 5,ziua cand am primit ordonanta.Apoi dupa cele 18 zile va trebui sa fac o cerere pentru permis si il voi primi fara nici un fel de reexaminare sau altceva.Lamuriti-ma va rog si spuneti-mi ce trebuie sa fac,si daca pot pe cont propriu,pentru ca seful de post am impresia c vrea sa traga de timp.
Buna,am fost azi la procuror,mi s-a prezentat dosarul,mi-a spus ca nu am facut bine,eu ca nu am vrut,ca nu se va mai repeta,ca am fost la inceput si nu am stiut,etc...la un moment dat,dupa o scurta discutie mi-a spus sa ies...seful de post a iesit dupa vreo 5 minute dupa mine si mi-a spus ca proc. a spus ca mai vede el ce va dispune si ca se mai gandeste...I-a spus sefului de post sa imi faca referat(habar n-am ce inseamna ala)si sa trimita referatul inapoi la procuror,dupa care procurorul va hotari daca va trimite sau nu in instanta,eu nu prea inteleg mare lucru,seful de post mi-a spus ca va mai dura 2-3 saptamani pana la solutionare...(multumesc tuturor pt raspunsurile date)
Pai nu stiu exact pt ca nimeni de la politie nu mi-a raspuns la obiect atunci cand am intrebat despre dosarul meu.Cert e ca maine voi merge cu seful de post la procuror,seful de post mi-a spus ca e posibil sa se dea N.U.P sau va continua procesul,spunandu-mi ca sunt egale amandoua variantele(50-50 la suta).eu nu stiu la ce sa ma astept
Buna,m-a anuntat seful de post ca maine merg cu el la procuror(pt prima data) pentru cei care nu mi-au citit postarile recente am fost prins cu numere rosii expirate in 20 mai anul acesta pe un drum de tara,am fost chemat pentru a mi se da verdictul sau ma vor mai urma si alte drumuri la procuror?:(
va multumesc tuturor care mi-ati raspuns!Asta m-am gandit si eu,sa scot firma din toata povestea si sa scriu ca de fapt nu am inteles eu bine si nu are firma nici o vina.Nu stiu daca e bine sa scriu direct ca am mintit atunci cand m-au prins,mi-e teama sa nu fiu vazut mai rau in ochii procurorului si sa fiu pedepsit mai grav,chiar nu stiu cum ar fi mai bine sunt intr-o mare dilema...
Am fost prins acum aproximativ 5 luni cu numere rosii expirate,am scris atunci in declaratie ca firma care mi-a scos numerele mi-ar fi spus ca sunt valabile 3 luni,sau cel putin asa as fi inteles eu de la ei...ieri m-a chemat sefu' de post de aici si mi-a spus ca a discutat dosarul la procuror si ca procurorul i-a spus ca trebuie anchetata firma,bineinteles ca motivul invocat de mine atunci cand m-au prins nu este real,daca politia merge la firma aia bineinteles ca nu vor spune cei de la firma ca m-au indus in eroare,si voi pica eu de mincinos.Seful de post mi-a spus ca ar trebui sa dau alta declaratie in care sa fac cumva sa scot firma din joc dar nu stiu cum sa fac asta,am timp de gandire pana maine ca joi trebuie dus dosarul,ce ar fi mai bine sa scriu?dati-mi un sfat va rog
Si cu permisul meu ce se va intampla?Va multumesc!
Buna,va rog sa imi dati niste sfaturi,in legatura cu cazul meu.Am fost prins in 20 mai pe un drum in satul in care locuiesc,cu numerele rosii expirate de 6 zile,de politia locala.A fost luat un martor,am urcat in masina politiei si am mers la post.Mi s-a facut un proces verbal,in care mi-am recunoscut greseala mentionand ca nu am stiut ca sunt expirate,ca de la firma care mi le-a scos am inteles ca sunt valabile pe 3 luni ca am inteles gresit,etc(asta mi-a venit pe moment in cap).Mi s-a eliberat o dovada fara drept de circulatie,mi s-a trimis dosarul la tribunal,dupa care a fost trimis din nou aici la post pentru nu stiu ce cercetari...am fost chemat si intrebat daca vreau sa imi schimb declaratia,raspunsul meu fiind NU.Dosarul mi-a fost retrimis ieri inapoi la tribunal,iar seful de post de aici mi-a spus ca va mai dura aprox 2 sapt pana la solutionare.Tin sa spun ca acum 2 saptamani am fost la tribunal cu intentia de a face cerere pentru dovada dar nu am putut-o depune pe motiv ca mi s-a eliberat fara drept de circ. si nu are ce prelungi.E posibil sa se termine in 2 saptamani?Mi se va restitui permisul sau va trebui sa dau din nou examen?Are vreo importanta ca in 20 mai cand m-au prins aveam o vechime de doar o luna la permis?Va multumesc si astept raspunsuri