Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Maine, prima infatisare la procuror, se va da ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Maine, prima infatisare la procuror, se va da verdictul?

Buna,m-a anuntat seful de post ca maine merg cu el la procuror(pt prima data) pentru cei care nu mi-au citit postarile recente am fost prins cu numere rosii expirate in 20 mai anul acesta pe un drum de tara,am fost chemat pentru a mi se da verdictul sau ma vor mai urma si alte drumuri la procuror?:(
Nu ne-ati precizat daca s-a inceput urmarirea penala impotriva dvs.Nu prea aveti ce cauta dvs la procuror doar daca s-a inceput urmarirea penala impotriva dvs s-a terminat cercetarea s-a hotarat trimiterea dvs in judecata si va prezinta materialul de urmarire penala
Pai nu stiu exact pt ca nimeni de la politie nu mi-a raspuns la obiect atunci cand am intrebat despre dosarul meu.Cert e ca maine voi merge cu seful de post la procuror,seful de post mi-a spus ca e posibil sa se dea N.U.P sau va continua procesul,spunandu-mi ca sunt egale amandoua variantele(50-50 la suta).eu nu stiu la ce sa ma astept
Neinceperea urmaririi penale N.U.P. nu are cum sa se dea in acest dosar inseamna ca s-a hotarat trimiterea dvs in judecata.Recomandarea mea este sa va angajati un avocat si sa mergeti insotit de acesta la procuratura
Ar fi bine daca aveti posibilitati materiale sa mergeti impreuna cu un avocat, care sa va acorde asistenta juridica si sa minimalizeze consecintele juridice in favoarea dvs
In orice dosar penal primadata se face audierea de politie dupa care dosarul este trimis la procuror,urmand sa fiti audiat si de procuror.Maine ve-ti merge la procuror ca sa va aduca la cunostinta infractiunea pentru care sunteti cercetat,o sa va intrebe daca va mentineti declaratia si daca mai aveti ceva de adaugat, nu primiti verdictul maine o sa mai dureze cateva luni pana se solutioneaza dosarul,depinde de numarul de dosare pe care le are procurorul.Pentru aceasta infractiune nu se da N.U.P , cel mai probabil procurorul va hotara scoaterea de sub urmarire penala (S.U.P) si amenda administrativa.
rares85, utilizator