avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Activitate ciprianism

Activitate ciprianism

Buna ziua,

va supun atentia un caz in care o persoana pasager in auto vehicul a suferit vatamari corporale in urma unui accident (soferul a intrat in stalp), 22 zile spitalizare, concedii medicale, traduse concedii medicale + acte facute la medicina legala .

Ce trebuie sa faca partea vatamata (pasii) pentru a primi despagubiri de la asiguratorul soferului (masina inmatriculata in Austria).

Este necesar sa faca plangere impotriva soferului (cu care are o relatie de prietenie) sau poate sa se adrese direct asiguratorului acestuia, sau soferul poate cere de la asigurator sa ii ofere despagubiri victimei ?

Va multumesc .
Buna ziua,
imi poate spune si mie cineva cum se achita CASS pentru PFA in system real pentru profitul pe anul trecut daca am primit pe anul trecut doar decizie impunere pentru cei 16 % impozit, iar pentru cei 5.5% nu am primit nimic ?
Din cate am citit este in tot obligatia ANAFului sa stabileasca cat avem de plata .
Astept vre-o alta decizie sau trebuie sa merg la vre-o institutie sa ii trag eu de limba?
Multumesc .
intra-adevar si vechiul / noul cod proiect de fiscal spune ca "daca nu ai 35% din salariul mediu brut pe economie, (acum 2415 lei) persoanele ce obtin astfel de venituri nu datoreaza CAS." , dar si pe mine m-au intrebat la anaf daca sunt salariat si inca sunt, dar nu mi-au cerut o dovada . am vazut pe declaratia 600 pentru cas ca trebuie trecut venitul lunar, dar teoretic daca o depui cu o suma mai mica de acei 35 % decizia de impunere ar trebui sa fie 0 .
ar fi culmea sa te oblige sa platesti lunar acei 35% daca ai 500 de lei venit , ar fi un fel de forfetar care ar inchide multe pfa.
degeaba citati ceva ce nu este in vigoare ! daca stiti dv mai mult decat cei de la anaf sunteti cel mai tare ! am intrebat la mine la anaf si nu au fost publicate normele de aplicare in monitorul official si mi-au spus ca momentan sa completez in continuare cu rjip si ri .
mergeti dv. la anaf si va vor oferi cei de acolo un ref pentru pfa sigur !

in privinta 392 - cum puteti sa spuneti ca se completeza conform rjip si ca celelalte doua nu sunt obligatorii [ link extern ] :

"

1 – Sectiunea “Livrari de bunuri si prestari de servicii catre:”
Randul 1 – Coloana “Valoare” se completeaza cu baza de impozitare inscrisa in “Jurnalul pentru vanzari”, pentru livrarile de bunuri si prestarile de servicii efectuate catre persoanele inregistrate in scopuri de TVA.
Randul 2 – Coloana “Valoare” se completeaza cu baza de impozitare inscrisa in “Jurnalul pentru vanzari”, pentru livrarile de bunuri si prestarile de servicii efectuate catre persoane neinregistrate in scopuri de TVA .


2 – Sectiunea “Achizitii de la:”
Randul 1 – Coloana “Valoare” se completeaza cu baza de impozitare inscrisa in “Jurnalul pentru cumparari”, pentru achizitii efectuate de la persoane inregistrate in scopuri de TVA.
Randul 1 – Coloana “TVA” se completeaza cu valoarea TVA inscrisa in “Jurnalul pentru cumparari”, pentru achizitiile efectuate de la persoane inregistrate in scopuri de TVA.
Randul 2 – Coloana “Valoare” se completeaza baza de impozitare inscrisa in “Jurnalul pentru cumparari”, pentru achizitii efectuate de la persoane neinregistrate in scopuri de TVA.
Randul 2 – Coloana “TVA” nu se completeaza.

"

si sa va dau un exemplu :
aveti o factura emisa in 2013 si incasata in 2014 . pentru completarea 392 pe anul 2013 aveti :
in rjip o veti inregistra in 2014 pentru atunci ati incasat-o, dar in jurnalul de vanzari o aveti pe 2013 pentru ca atunci ati emis-o, in acest jurnal se trec facturile emise, incasate sau nu !
deci in cifra de afaceri veti avea acea factura pe 2013 nu pe 2014, iar la livrarea de bunuri si servicii se inscrie acea valoare . daca va luati dupa rjip pe anul 2013 aceste sume sunt total diferite !
nu exista aceste norme publicate in monitorul official nu mai induceti lumea in eroare !
momentan completezi in continuare rjip .
raspunsul la intrebarea ta initiala este DA, pe baza acestor registre completezi declaratia obligatorie 392b pe care trebuie sa o depui pana la 25 feb ! aceste registre nu bat neaparat cu rjip !
Răspuns la discuția 392B
atentie, cifra de afaceri reprezinta tot ce ai emis in 2014, este posibil ca in rjip sa ai si facturi emise in 2013 si incasate in 2014 ! vezi ce ai pe jurnalul de cumparaturi acolo ai tot ce ai emis in 2014 !
Răspuns la discuția Declarati PFA
- ianuarie - 220, mai 200, februarie 392b
- da .
Răspuns la discuția Declaratia 392B
Nu ma refer la Registrul Jurnal de Incasari si Plati (RJIP) care este obligatoriu si se inregistreaza la anaf, etc, este vorba de Registru de Vanzari si separat Registru de Cumparaturi care trebuie completate cu vanzarile (toate facturile emise sau pe baza raportului Z) si cumparaturile, nu ca Registrul Jurnal de Incasari si Plati (RJIP) in care se completeaza doar incasarile. RJIP are rol ca pe baza datelor (incasari si nu facturari) din acesta se stabileste venitul net si declaratia 200.

Daca se completeaza jurnalul pentru vanzari si jurnal pentru cumparaturi se va completa mai usor declaratia 392.
Răspuns la discuția Declaratia 392B
Mai intereseaza-te, 392B se completeaza dupa Jurnalele de vanzari si cumparaturi pe care trebuie sa le aiba si el in ce format doreste ! Nu are legatura ca esti sau nu platitor de tva ca sa ai aceste jurnale care se gasesc in format eletronic pe net, simple exceluri care te ajuta exact sa vezi ce ai vandut si cumparat .
Răspuns la discuția Declaratia 392B
la cifra de afaceri treci suma cu totalul facturilor sau a bonurilor emise anul trecut
la livrari tot ce ai vandut si ai inscris in jurnalul de vanzari (nu e neaparat sa si incasat contravaloarea lor), se completeaza conform acestui jurnal nu conform RJIP