avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1467 soluții astăzi
Forum Activitate cristinavulpe

Activitate cristinavulpe

Buna ziua,

In cazul unui PFA/norma de venit care are sediul social intr-o casa la curte al carui proprietar a decedat anul trecut, cine trebuie sa depuna acea declaratie la ANAF pentru impozitul/cladire si cu ce documente doveditoare? Mostenitorul ? Testament si dovada inrudirii?

Va multumesc,
Cristina
Buna ziua,
Va supun atentiei urmatorul caz legat de o casa nationalizata, incadrata in Legea 10 :
Casa este proprietatea bunicului meu, obtinuta prin mostenire de la sora lui care a achizitionat-o de la statul roman in 2007, fiind unic chirias chiar de la momentul confiscarii acesteia de catre comunisti.
Acest imobil are depus la primaria capitalei un dosar de revendicare din 2001 de catre o nepoata a proprietarei care este nascuta in Elvetia si nu are cetatenie romana.
Intrebarea este ce demersuri legale poate face aceasta nepoata pentru a intra in posesia casei? Poate obtine imobilul avand in vedere ca nu este cetatean roman ? Il poate da in judecata pe bunicul meu, desi are proces pe rol cu primaria? Are vreo sansa sa obtina casa?

Multumesc anticipat,
Cristina
Discuție Girant credit
Buna seara,
Sunt girant la creditul ipotecar al fostului meu sot. In afara de cazul in care el gaseste alt girant care sa ma inlocuiasca la acest credit, mai exista vreo posibilitate legala sa ies din acest contract? Pot sa-l dau in judecata? Am vreo sansa?
Răspuns la discuția Mostenire cu testament
Bunicul meu doreste sa-mi lase mie acest imobil,tot prin testament.
Sa inteleg ca nu o poate face decat daca are act de proprietate?
Cum il poate obtine pe baza certificatului de mostenitor?
Mai exista un singur mostenitor de drept - nepot de frate (fratele matusii a decedat,de asemenea),ce probleme ar mai putea exista?
Matusa mea (sora bunicului) a decedat si a lasat mostenire prin testament o casa nationalizata (legea 112) aflata in proprietatea dansei (exista act de proprietate) bunicului meu (fratele ei).
Ce valoare are testamentul? Se poate emite un certificat de mostenitor pe numele bunicului,pe baza acestui testament, fara a mai fi nevoie de deschiderea succesiunii?
reangajare,salarii compensatorii si daune morale
Mai am o intrebare : avand in vedere ca de la data concedierii sunt in somaj 1 ande zile,ce presupune aceasta anulare a deciziei de concediere? Mi se va opri somajul? Va trebui sa dau banii inapoi? Cum se reflecta in cartea de munca aceste modificari?
Ah,deci e ca si cum " scuza-ne,am facut o greseala,poti veni inapoi la munca,dar numai pt ca ne-ai dat in judecata si nu vrem sa pierdem bani.....ce mai conteaza ca te-ai imbolnavit din cauza asta.."
Pai atunci eu zic ca daca un hot fura un bun al cuiva,sa fie iertat daca-l inapoiaza cand e prins de politie,nu?
Traim in Romania si se pare ca asta le da dreptul celor cu bani sa-si bata joc de cei fara...
Nu mi se pare corect.Este evident ca angajatorul se teme ca va pierde procesul,plus ca angajatul a cerut daune morale si salarii cuvenite de la data concedierii pana la data solutionarii procesului,nu este posibil ca angajatorul sa scape pur si simplu !
Buna seara,
Un angajator a emis o decizie de anulare a deciziei de concediere,ca urmare a actiunii in instanta aangajatului. Ce efecte poate avea aceasta decizie in desfasurarea procesului si in ce fel poate influenta rezultatul acestuia?

Multumesc.