Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire cu testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire cu testament

Matusa mea (sora bunicului) a decedat si a lasat mostenire prin testament o casa nationalizata (legea 112) aflata in proprietatea dansei (exista act de proprietate) bunicului meu (fratele ei).
Ce valoare are testamentul? Se poate emite un certificat de mostenitor pe numele bunicului,pe baza acestui testament, fara a mai fi nevoie de deschiderea succesiunii?
deschiderea succesiunii este obligatorie.ea poate fi promovata de oricare parte interesata.la notar se va prezenta si respectivul testament.desigur, la deschiderea succesiunii vor fi prezenti si alti mostenitori(in cazul in care exista).
atentie: succesiunea trebuie deschisa in termen de 6 luni(este un termen de decadere) de la data survenirii decesului matusii dvs.
certificatul de mostenitor atesta calitatea de mostenitor si nu reprezinta titlul de proprietate; daca bunicul dvs, va dori sa vanda, atunci nu va putea numai in baza acestui certificat.
In plus mai pot exista si alte probleme de natura juridica legate si de alte persoane care au vocatia de mostenitori.
Bunicul meu doreste sa-mi lase mie acest imobil,tot prin testament.
Sa inteleg ca nu o poate face decat daca are act de proprietate?
Cum il poate obtine pe baza certificatului de mostenitor?
Mai exista un singur mostenitor de drept - nepot de frate (fratele matusii a decedat,de asemenea),ce probleme ar mai putea exista?
Solicitati notarului ultimului domiciliu dezbaterea succesiunii, de preferat in cele 6 luni de la deces.Testamentul, si alte acte necesare, vor fi verificate de notar.