avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 415 soluții astăzi
Forum Activitate Lucia B.

Activitate Lucia B.

Buna seara,
Va rog sa ma ajutati cu cateva indicatii privind organizarea evidentei contabile a unei firme care isi desfasoara activitatea in zona libera.Mai exact firma aprovizioneaza marfuri din spatiul extracomunitar pe care,ulterior, le vinde atat in spatiul intracomunitar cat si extracomunitar.Poate ma puteti ajuta cu o monografie contabila.Multumesc.
Va multumesc.
Ei imi spun ca, daca am CMR, este totul OK si imi da dreptul sa deduc TVA. Dar mie mi se pare ilogic sa mi se solicite CMR pentru o factura de servicii. Dar nici nu am reusit sa gasesc in stufosul nostru Cod Fiscal o prevedere de care sa ma "agat".
Va multumesc pentru interesul acordat.
Pai,tocmai asta e problema. ANAF-ul imi spune ca nu am voie sa inregistrez taxare inversa in lipsa CMR-ului. Sau,mai exact, la o eventuala inspectie fiscala, nu mi se va acorda drept de deducere pentru suma respectiva, prelevandu-se de prevederea de mai sus.Este adevarat, este vorba de o operatiune efectuata inainte de ian.2010.
Va multumesc frumos.
Va multumesc,
Dar....
"art.133-Locul prestarii de servicii
[....]
(2)Prin derogare de la prevederile alin.(1) pentru urmatoarele prestari de servicii,locul prestarii este considerat a fi:
[.....]
h)locul unde sunt prestate serviciile,in cazul urmatoarelor servicii:
[....]
2.expertize privind bunurile mobile corporale,precum si lucrarile efectuate asupra acestora.Prin exceptie,se considera ca aceste servicii au loc:
-in statul membru care a atribuit codul de inregistrare in scopuri de TVA,in cazul in care aceste servicii sunt prestate unui client care ii comunica prestatorului un cod de inregistrare in scopuri de TVA,valabil atribuit de autoritatile competente dintr-un stat membru,altul decat cel in care se presteaza efectiv serviciile, si se refera la bunuri transportate in afara statului membru in care serviciile sunt prestate;".

Aceasta este prevederea legala in opinia ANAF-ului. Si imi cer CMR pentru a justifica TVA-ul.
Răspuns la discuția Preluare firma-revisal
george_neagu a scris:

Nu. Aveti in dreapta ecranului la documente utile, textul HG 500 din 2011 care reglementeaza chestiunea.


Va multumesc.
Răspuns la discuția Preluare firma-revisal
Buna ziua,
Decizia de care vorbiti trebuie data unei persoane care a urmat cursuri de resurse umane?
Multumesc.
Va multumesc pentru raspuns.Ma puteti ajuta indicandu-mi art.din Codul Fiscal?
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o parere despre urmatoarea situatie:
Firma la care lucrez are ca obiect de activitate transport rutier de marfuri intern si international.In timpul unei curse,in Austria, camionul a necesitat efectuarea unei reparatii intr-un service din Austria,evident. Prestatorul a emis factura pentru reparatia respectiva fara TVA.Aceasta operatiune este considerata achizitie intracomunitara de servicii? Este nevoie de CMR pentru a justifica taxarea inversa? Am avut o discutie particulara cu cineva din ANAF care mi-a spus ca aceasta situatie s-ar incadra in prevederile art.133 alin.2 lit.h) pct.2 din Legea 571/2003 privind Codul Fiscal republicata,cu modificarile si completarile ulterioare.
Va multumesc.
Răspuns la discuția PANOURI SOLARE
Grea intrebare.Poate la 2.1.16.5. "Echipamente pentru centrale termice,electrice si nucleare"?