avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1839 soluții astăzi
Forum Activitate interadi

Activitate interadi

Buna ziua,
Am o firma cu masini pe taxi. Unul din soferi a plecat cu incasarile pe 15 zile lasand masina in fata sediului pe trotuar deschisa si cu cheile in contact. Era angajat cu acte in regula. Am facut primul pas si i-am trimis instiintare acasa dar nu a raspuns si i sa desfacut contractul de munca pentru indisciplina. Cum pot sa imi recupurez banii? Se poate considera furt ceea ce s-a intamplat?
Multumesc
X-(
Buna ziua,
Doresc sa stiu daca unei persane i se poate restrictiona accesul intr-un local public (magazin, bar, restaurant, etc), sau refuzul de a fi servit atata timp cat localul este unul public si nu cu circuit inchis sau pe baza de legitimatii, chiar daca el este detinut de persoane juridice sau fizice unde statul nu este actionar. Se poate aplica "formula" : ne selectam clientii si anumite persoane sa fie refuzate fara ca acestea sa nu fi deranjat in nici un fel activitatile localuli respectiv ? Unde sunt reglementate aceste relatii client - local public ?
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Drumuri publice sau private?
aveti dreptate in sensul rigid al legii dar cum legea trebuie aplicata "in litera si spiritul ei" eu unul ma simt deposedat de multe "lucruri" care ne apartin tuturor si de care suntem lipsiti pentru ca legile noastre sunt FOLOSITE de unii si numai pentru foloase materiale in general
si va rog sa ma credeti ca nu am cuvinte despre....... NOI
Răspuns la discuția Drumuri publice sau private?
ok dar cine plateste cheltielile de infiintare pentru aceste drumuri ? sau este ca in cazul in care UNUL primeste un teren pe care culturile sunt deja infiintate si al caror cost este sensibil egal cu valoarea terenului ?din cate stiu eu tot ceeste public nu poate fi dat spre folosinta persoanelor private nici contra cost DAR LA NOI PRIMEAZA INTERESUL PROPIU SI NU CEL COLECTIV MAI ALES DACA CEL CE APARA INTERESUL COLECTIV ISI PRIMESTE PARTEA
Exista multe drumuri de munte sau forestiere vechi (ex Strategica) pe care oricine le putea strabate pe jos sau cu un auto adecvat. Odata cu retrocedare terenurilor in diverse locuri au aparut restrictii de acces mai mult sau mai putin ciudate. Este normal ca odata cu retrocedarea terenurilor sa fie retrocedate si drumurile care au fost construite totusi din bani publici. Are temei legal un detinator al unui munte sa zicem pe care trece un astfel de drum sa blocheze accesul turistilor care fac aceste trasee cu auto sau sunt doar trucuri pentru a ascunde activitati ilegale din zona?