avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1125 soluții astăzi
Forum Activitate andreea32

Activitate andreea32

Am infiintat pe 30 august 2012 un(o) PFA. Mi s a calculat pt un venit baza de calcul de 741 lei anual, pt pensie 232 lei , 3 lei la sanatate si 32 lei impozit anual. Obiectul principal de activitate este coaforul, avand sediul de lucru acasa la client. Intrebare: daca n-am desfasurat nici o activitate pana acum, daca trec pe declaratia de venit 0, cum demonstrez ca nu am avut activitate?sau ce am de facut?
Sunt asociat intr o societate si vreau sa ma retrag.Vreau sa fac cererea de retragere dar nu stiu exact ce trebuie sa scriu in cerere.exista un model standard dupa care sa ma ghidez?
Poate o sa vi se para deplasat sau stiu eu cum ce va intreb dar n am inteles ce inseamna urmatoarele:"mai aduna si ei ceva la cat i-a costat creanta". :">
Multumesc mult de tot pentru sfat si pentru timpul alocat problemei mele.
Am facut un credit de nevoi personale de 20000 ron in 2008.Am platit ratele pana in august 2009.La inceputul verii 2010 creditul a fost vandut de banca unei firme de recuperare.am trimis o scrisoare cu acte doveditoare ca nu pot plati ratele.Daca pana atunci ma sunau in fiecare zi chiar si duminica la ora 8 dimineata de exemplu, dupa ce le am trimis scrisoarea nu m au mai sunat si nici eu nu am mai luat legatura cu ei.As vrea sa vorbesc cu ei sa vedem ce si cum as putea sa platesc.Rata era de 600 ron.
multumesc pentru raspuns.Am sters din greseala primul mesaj postat.
Nu detin nici un bun.Vreau sa aflu doar daca trebuie sa platesc o anumita suma de bani pe luna sau in ce termen maxim pot sa platesc aceasta datorie si de exemplu daca aceasta firma accepta sa platesc in doi ani daca in perioada asta se mai adauga ceva la suma initiala, daca sunt dobanzi sau se aduna restante.nu sunt de rea credinta pur si simplu nu mai am servici, deocamdata apeland la resursele banesti parintilor, in casa carora si stau.
Răspuns la discuția prescriere credit
multumesc pentru raspuns.
in ce coditii se prescrie un credit?din cauza ca nu am platit mai bine de un an la o banca creditul meu a fost preluat de o societate de recuperare.o avocata a trimis in numele meu o scrisoare si cateva acte doveditoare ca nu am avut de unde sa platesc.si avocata mi a zis ca nu tre sa mi mai fac probleme de acum ca societatea de recuperare ma va urmari 3 ani si nu trebuie sa mi fac griji ca dupa 3 ani se prescrie.mie nu mi vine sa cred ca exista asa ceva.exista?in ce conditii?