avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1006 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratie impozit pe venit PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratie impozit pe venit PFA

Am infiintat pe 30 august 2012 un(o) PFA. Mi s a calculat pt un venit baza de calcul de 741 lei anual, pt pensie 232 lei , 3 lei la sanatate si 32 lei impozit anual. Obiectul principal de activitate este coaforul, avand sediul de lucru acasa la client. Intrebare: daca n-am desfasurat nici o activitate pana acum, daca trec pe declaratia de venit 0, cum demonstrez ca nu am avut activitate?sau ce am de facut?
Cel mai recent răspuns: CONTABIUM , Contabil 22:19, 28 Ianuarie 2013
Buna seara,

Presupun ca este vorba despre completarea declaratiei 200 pentru anul 2012, deoarece nu ati precizat.
Nu trebuie sa demonstrati, aceasta reiese in mod automat din completarea declaratiei respective, care se completeaza pe propria raspundere a contribuabilului.

Numai bine

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trebuie platit cas chiar daca venitul pfa a fost zero? lidiatarcatu lidiatarcatu Am infiintat un PFA in august 2012 avand ca obiect de activitate: montare de instalatii sanitare, de gaze si aer conditionat, eu nefiind salariata in decursul ... (vezi toată discuția)
Ajutor simulare la concret al calcului taxelor la stat pentru pfa (fara tva / servicii web) an 2012-2013 romeot27 romeot27 Buna, Am un PFA deschis in luna 10.2012. Au trecut 6 luni de atunci si am facturi emise in valoare de 14000 RON. Nu sunt angajat in alta parte, deci sunt ... (vezi toată discuția)
Contributii sociale pentru pfa ContSters237549 ContSters237549 Vreau sa ma inregistrez ca persoana fizica autorizata cu activitate principala cod CAEN 6201 - activitati de realizare software la comanda . Pentru acest cod ... (vezi toată discuția)