Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratie impozit pe venit PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratie impozit pe venit PFA

Am infiintat pe 30 august 2012 un(o) PFA. Mi s a calculat pt un venit baza de calcul de 741 lei anual, pt pensie 232 lei , 3 lei la sanatate si 32 lei impozit anual. Obiectul principal de activitate este coaforul, avand sediul de lucru acasa la client. Intrebare: daca n-am desfasurat nici o activitate pana acum, daca trec pe declaratia de venit 0, cum demonstrez ca nu am avut activitate?sau ce am de facut?
Buna seara,

Presupun ca este vorba despre completarea declaratiei 200 pentru anul 2012, deoarece nu ati precizat.
Nu trebuie sa demonstrati, aceasta reiese in mod automat din completarea declaratiei respective, care se completeaza pe propria raspundere a contribuabilului.

Numai bine