avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 180 soluții astăzi
Forum Activitate zenovius

Activitate zenovius

Buna ziua,
Avand in vedere conexiunea intrebarii cu tema discutiei si pentru a nu mai deschide alt topic va rog sa ma ajutati cu raspunsul la urmatoarea intrebare:
Se da un PV de predare/primire amplasament, semnat de catre ambele parti, conditionat ca efecte (predare/primire amplasament) de executarea unor lucrari/masuri. Clauza de conditionare suna asa: '' Prezentul PV este anulat de drept in situatia lipsei constatarii scrise a achizitorului privind executarea obligatiilor enumerate la pct. X '' La pct. X sunt mentionate lucrari/masuri care intra in sarcina uneia dintre parti.
In conditiile aratate mai sus ma intereseaza atat: in situatia neexecutarii pct. X, PV este anulat sau nu, are loc sau nu predarea/primirea ?
Multumesc.
Buna ziua,
Ma intereseaza un posibil raspuns la urmatoarele spete:
In situatia efectuarii PIF a unor echipamente, urmata de dispunerea conservarii, garantia acestora poate fi suspendata ? Exista conceptul de ''conservare'' sau altceva similar in legislatiile juridica si economica ?
Analogia cu suspendarea (sistarea) lucrarilor de constructii poate fi exagerata, dar alt reper nu am.
Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
Avand in vedere conexiunea intrebarii cu tema discutiei si pentru a nu mai deschide alt topic va rog sa ma ajutati cu raspunsul la urmatoarea intrebare:
Se da un PV de predare/primire amplasament, semnat de catre ambele parti, conditionat ca efecte (predare/primire amplasament) de executarea unor lucrari/masuri. Clauza de conditionare suna asa: '' Prezentul PV este anulat de drept in situatia lipsei constatarii scrise a achizitorului privind executarea obligatiilor enumerate la pct. X '' La pct. X sunt mentionate lucrari/masuri care intra in sarcina uneia dintre parti.
In conditiile aratate mai sus ma intereseaza atat: in situatia neexecutarii pct. X, PV este anulat sau nu, are loc sau nu predarea/primirea ?
Multumesc.
Buna dimineata,
Multumesc pentru linkuri, dar nu de modele de PV am nevoie.
Mai clar: ce obligatii au cele doua parti in urma predarii/primirii amplasamentului de lucrari ?
Daca la predator lucrurile sunt oarecum clare (liber de sarcini), la primitor (executant lucrari in cazul de fata) nu prea sunt referinte. Se stie doar ca la receptia la terminarea lucrarilor are loc procesul invers predarii/primirii de la inceputul lucrarilor si se schimba partile. Dar cam atat.
Probabil ca predarea/primirea presupune si alte obligatii, cel putin din partea executantului: aducere la starea initiala a amplasamentului neafectat de constructii (infrastructura, utilitati, teren etc.) si poate or mai fi si altele.
Insa ce se intampla in situatia in care refuza sa predea amplasamentul ? Nu discutam motivatia, doar obligatiile care decurg din calitatea de ... ''detinator'' ?! al amplasamentului. Logica indeamna la obligatia de a conserva lucrarile executate pana in acel moment. Cam asa se intampla cand se sisteaza lucrarile si este de bun simt sa se intample asa, nu o sa vina nimeni sa intretina, daca este cazul, constructiile aflate in sistare. Dar una este sistarea si alta este refuzul de a preda amplasamentul. Nu gasesc referinte legislative in acest sens sau nu stiu eu unde sa caut.
Si pana la urma, totusi, ce calitate are cel care primeste amplasamentul ? Devine proprietar, administrator ... ?
Buna ziua,
Intr-o predare-primire amplasament lucrari ce calitate juridica au (daca au) cei doi parteneri (executant si beneficiar lucrari, fara detinatorii de utilitati).
Si, in general, unde gasesc referinte legislative, normative etc. pe aceasta tema.
Multumesc.
Buna ziua,
Nu doresc sa intru in polemica cu dumneavoastra si va rog sa primiti scuzele mele pentru obtuzitatea postarilor mele.
Multumesc pentru raspunsuri, consider subiectul inchis.
O zi frumoasa !
Buna ziua,
Este foarte adevarat ce spuneti dumneavoastra, dar eu m-am adresat celor care au mai parcurs o asemena procedura si am mentionat cateva intrebari punctuale. Cauzele nu intra in discutie, dezbaterea incepand de la momentul rezilierii. Repet pentru cine a mai trecut prin asa ceva: care sunt etapele ''clasice'' dupa emiterea notificarii de reziliere ?
Multumesc.
Buna ziua,
De la bun inceput vreau sa specific faptul ca ma adresez celor cu experienta in domeniul rezilierii unui contract de lucrari constructii.
Mai exact ma intereseaza sa aflu problemele cu care s-au confruntat, sfaturi pentru preintimpinarea si rezolvarea acestora, in conditiile in care rezilierea, aproape sigur, se va finaliza in instanta.
Contractul in cauza a fost reziliat din cauza perspectivei nefinalizarii lucrarilor in termenul contractual, prelungirea duratei de executie fiind exclusa deoarece corectiile financiare nu sunt deloc neglijabile.
Am cautat pe net si am gasit unele referinte (plan de demobilizare, masuri de conservare etc.), dar lipsa de experienta si specificitatea spetei m-au facut sa apelez la ajutorul vostru.
In stadiul actual mi-as dori raspunsuri cu privire la modul de evacuare a santierului, antreprenorul refuzand sa inceteze lucrarile, implicit sa le predea, inclusiv amplasamentul. I-am facut notificare de reziliere contract (neprelungire asigurare si polita garantie de buna executie lucrari), contestata printr-o adresa in care invoca unele vicii de forma (articole numerotate gresit). I-am mai trimis si o solicitare de incetare lucrari si eliberare amplasament (cu termen), insotita si de un plan de demobilizare, cu etape (estimare stadiu fizic si valoric, predare carte constructie, evacuare santier, receptie lucrari executate) dar refuza sa plece si lucreaza in continuare.
Deocamdata ne-am impotmolit cu refuzul de a inceta lucrarile si de a evacua amplasamentul. I-am solicitat si desemnarea unui reprezentant in toata babilonia aceasta, dar fara succes.
Ce este de facut in continuare ? Sa apelez la politie nu cred ca este o solutie (pe ce temei legal m-ar ajuta ?!). Sa blochez cumva accesul muncitorilor, iarasi nu cred ca este cazul si oricum nu rezolv in totalitate problema.
Multumesc mult pentru orice sfat.
Răspuns la discuția Alocatie copil
Multumesc.
Si in final, daca nu este de acord cu virarea alocatiei in contul meu ce se mai poate intreprinde ?
Dupa un an si jumatate de seceta in privinta alocatiei ma cam indoiesc de buna ei credinta.
Răspuns la discuția Alocatie copil
Multumesc pentru raspuns. Si in situatia in care nu a transmis cererea ce solutie(i) mai am ?