avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 869 soluții astăzi
Forum Activitate mishumishu

Activitate mishumishu

Va multumesc foarte mult pentru ajutor si intelegere!
Am inteles! Deci daca mama vinde apartamentul unuia dintre copii din a doua casatorie, se numeste "vanzare deghizata" si atunci va putea fi "atacata" de catre fratele vitreg, dar numai dupa moartea mamei lor! Am inteles bine?
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati sa “descalcesc” urmatoarea speta:
Sotul – decedat
Sotia supravietuitoare are 3 copii, unul dintre ei dintr-o casatorie anterioara.
Bunuri comune – un apartament cumparat in timpul casatoriei a doua.
Cote succesiune:
1. sotia supravietuitoare = ½(detinuta) + ¼(din cota sotului);
2. copii din a doua casatorie = ¾(din cota tatalui);
3. copilul provenit din prima casatorie a mamei = 0.

In cazul in care sotia supravietuitoare, la un moment dat, vinde unuia dintre copii din a doua casatorie un apartament, iar fratele bun al acestuia declara ca renunta la partea lui din mostenire, fratele vitreg are vreun drept?
Poate invoca partea(cota) de mostenire(viitoare) din partea mamei?
Dupa decesul mamei, fratele vitreg are vreun drept asupra apartamentului, din cota mamei?

Va multumesc!
Va multumesc!
Numai de bine sa auzim!
Mecanismul de Avertizare Timpurie in Educatie (MATE)

Buna ziua,
Am aflat de curand ca exista MATE... dna invatatoare ne-a "ordonat" sa completam un formular cu tot felul de date care mai de care mai bizare... unele chestiuni tin mai degraba de asistenta sociala... altele seamana cu un consult psihologic... Parca existau deja legi in ceea ce priveste familiile cu probleme sau stituatie financiara precara... Ne amedeaza daca nu dam curs complearii "chestionarului", care nu are antet nu tu spatiu pentru data, semnatura, adica un document oficial... Ce-i de facut?
MATE are si norme metodologice de aplicare? u nu le-am gasit...
Va multumesc pentru ajutor si intelegere!
...intr-adevar... :)))
ARTICOLUL 303
Titularii dreptului de concesiune
Jurisprudenţă
(1) Bunurile proprietate publică pot fi concesionate de către stat sau de către unităţile administrativ-teritoriale în baza unui contract de concesiune de bunuri proprietate publică.

(2) Contractul de concesiune de bunuri proprietate publică este acel contract încheiat în formă scrisă prin care o autoritate publică, denumită concedent, transmite, pe o perioadă determinată, unei persoane, denumite concesionar, care acţionează pe riscul şi răspunderea sa, dreptul şi obligaţia de exploatare a unui bun proprietate publică, în schimbul unei redevenţe.

-Ce sa mai cred?
Concesiune "Ulita"!

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati sa inteleg cum sau daca se poate concesiona o "ulita" inutilizabila!
Situatia este in felul urmator:
- posed doua loturi, unul de 600 mp(Curte) si celalat de 1200mp(Gradina);
- Curtea si gradina sunt dispuse ca in "schema" de mai jos:
I---------I----------------------I Damb nisip 3 m
I vecin---I>>gradina 1200 mp<<I Damb nisip 3m
I---------I---I I-----------------I Damb nisip 3m
I curte-- I>>^^ ulita 150 mp---- I Damb nisip 3m
I 600 mpI -----------------------I Damb nisip 3m
I---------I Gradina vecin-------- I Damb nisip 3m
curte vecin >---^^^vvv----------I Damb nisip 3m
I---------I---------------------- IDamb nisip 3m
- "ulita" este inutilizabila, deoarece "incepe" din spatele Curtii mele si se termina in Dambul de nisip;
- sunt singurul care utilizeaza acest rest de ulita care in schema cadastrala apare cu denumirea de Drum;
- am completat o cerere de concesiune a acestei ulite/drum dar am primit un raspuns negativ cu explicatia: " va comunicam ca terenul se afla in domeniul public al Comunei Copaceni si nu poate fi concesionat", Raspunsul a fost foarte rapid, in 2-3 zile l-am primit... stiu ca trebuia sa fie supus examinarii unui comitet, iar raspunsul trebuia sa fie unul explicit fie el pozitiv sau negativ...
Din ce stiu eu, terenurile din domeniul public se pot concesiona contra unei redevente...

Va multumesdc pentru intelegere si ajutor!

Cu stima,
Mihai

Cred ca nu ar avea dece sa nu-l vanda... este inutilizabil si mai castiga ceva banuti... :)
Dumneavoastra cunoateti vreun motiv pentru care nu ar vrea, sau nu ar putea sa-l vanda?
Intreb fiindca subiectul imi este complet strain, iar ce am gasit "pe internet", mai mult ma bagat in ceata, dacat sa ma lamureasca!
Va multumesc!
Nu. vecinul din dreapta are acces direct in gradina sa. Doar eu am acces prin fosta ulita catre gradina mea!
Asta inseamna ca trebuie sa vorbesc la urbanism , la Primaria satului? Cui ma adresez?
Multumesc pentru ajutor!