Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Fosta ulita detinuta de Primaria satului!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Fosta ulita detinuta de Primaria satului!

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati sa lamuresc urmatorul aspect:

Detin un teren/curte si o gradina. Spatele curtii(l = 17.5 m) da intr-o fosta ulita lata de 3.5 m si lunga de vreo 50m. Accesul din curte in gradina mea se face prin aceasta fosta ulita.

Gradina mea se afla in stanga fostei ulite care la randul ei este dispusa intre gradina mea si gradina vecinului din dreapta.
Fosta ulita, care porneste din spatele curtii mele, nu are corespondenta cu niciun drum, treminandu-se in valul de pamant inalt de 4 metri care exista de-a lungul capatului('fundul gradinii") tuturor gradinilor,
De zeci de ani aceata fosta ulita este plina de balarii, neingrijita si a devenit o minijungla.

Din schita cadastrala reiese ca este detinuta de primaria satului.
Doresc sa cumpar acest teren/fosta ulita, ca sa pot intra in gradina mea direct din curte si sa pot scapa si de toate balariile acelea!

Cum trebuie procedat?

Va multumesc pentru ajutor si intelegere!
mishumishu, utilizator
Inteleg ca si vecinii dvs. au acces din ulita spre proprietatile lor. Daca primaria si vecinii sunt de acord cu vanzarea va trebui sa incheiati act de vanzare -cumparare.
Nu. vecinul din dreapta are acces direct in gradina sa. Doar eu am acces prin fosta ulita catre gradina mea!
Asta inseamna ca trebuie sa vorbesc la urbanism , la Primaria satului? Cui ma adresez?
Multumesc pentru ajutor!
Va interesati la primarie daca sunt dispusi sa vanda.
Cred ca nu ar avea dece sa nu-l vanda... este inutilizabil si mai castiga ceva banuti... :)
Dumneavoastra cunoateti vreun motiv pentru care nu ar vrea, sau nu ar putea sa-l vanda?
Intreb fiindca subiectul imi este complet strain, iar ce am gasit "pe internet", mai mult ma bagat in ceata, dacat sa ma lamureasca!
Va multumesc!
mishumishu, utilizator
Motive se pot gasi oricand. Poate se doreste a se construi ceva in zona. Nu am de unde sa stiu ce are primaria in plan.