avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Activitate ANAIRDA1975

Activitate ANAIRDA1975

buna ziua. am urmarit toate subiectele si exemplele dv. pe aceasta tema, am citit si paragrafele de lege la care ati facut referire si am inteles cum se calculeaza indemnizatia pentru acest tip de concediu. dar...contabila firmei la care lucrez refuza sa faca acelasi lucru ca si mine...adica sa se informeze si sa-si corecteze modalitatea de lucru din cauza faptului ca "pentru celelalte cazuri similare din firma a calculat aceasta indemnizatie la fel: a retinut si somaj, si impozit, si sanatate"...iar suma calculata de ea este mai mica decat cea calculata de mine.
intrebare: unde as putea face o sesizare pentru un control si daca as mai putea recupera diferentele de bani care mi se cuvin?
multumesc foarte mult pentru raspuns
am un baiat in varsta de 2 ani si in luna mai am fost si m-am interesat la o gradinita particulara ce conditii sant pentru inscriere. dupa o scurta prezentare a gradinitei si a activitatilor pe care le vor desfasura cu copii, m-a informat ca pentru rezervarea locului trebuia sa platesc o taxa de inscriere de 100 ron, dar ca in prima luna voi plati cu 100 ron mai putin. ca un fel de avans. intre timp am hotarit sa stau eu cu copilul acasa si am fost sa cer banii inapoi. mi s-a spun ca nu ii pot recupera pentru ca sint nerambursabili. pentru aceasta taxa am o chitanta pe care este trecuta data, suma si explicatia: "taxa inscriere gradinita august 2009-septembrie 2009". va rog sa-mi spuneti, ce pot sa fac sa recuperez banii? multumesc
buna ziua. am o problema pentru care as vrea de la dv. un sfat. lucrez la o firma ca gestionar. in luna aprilie am urmat un curs pentru persoana desemnata parc auto transport marfuri. am facut cursul si am luat examenul (cursul a fost platit de catre firma). am cam fost obligat de directorul general sa fac acest curs; a pus problema de asa maniera incit nu am putut sa refuz. pina in prezent nu am semnat nici o numire, act aditional la contractul de munca sau vreo fisa de post, cu toate ca pentru dosarul de inscriere la curs mi-au trebuit numirea si actul aditional, pe care le-am primit dar nu le-am semnat; au fost doar atasate dosarului de inscriere la curs. mi s-a promis si o marire de salariu corespunzatoare cu munca pe care trebuia sa o fac suplimentar. pentru inceput (inca din aprilie ) mi-au suplimentat salariul net cu 200 lei cu promisiunea ca atunci cind o sa incep treaba voi negocia o marire de salariu corespunzatoare. abia de vreo 2 saptamani s-a dat drumul la treaba (transport de marfuri); a durat mai mult decit se asteptau ei( obtinerea licentelor de transport pentru masini si angajarea soferilor si obtinerea de catre acestia a atestatelor de transport marfa); numai ca sefii mei se fac ca au uitat de promisiunea facuta vis'a'vis de salariu iar eu nu vreau sa fac munca voluntara. nici pina in prezent nu am semnat nici un act care sa aiba legatura cu acest post si nu stiu cum sa procedez. va rog, dati-mi un sfat in acest sens. din punct de vedere legal ce atu-uri am. ma pot obliga sa fac aceasta munca chiar daca tacit am acceptat si nu am semnat nici un document?
va multumesc.
in urma cu citeva saptamini am povestit pe scurt conflictul dintre mine si directorul general al firmei unde lucrez. ii multumesc lui cristop, madalynei si lui george pentru raspunsurile lor. mai nou, dupa ce am refuzat sa-i dau banii si i-am cerut o chitanta pentru banii pe care-i dau (am urmat sfatul madalynei), bineinteles ca a refuzat categoric, a recurs la santaj. ceva de genul: nu-i dau banii imi schimba indatoririle postului:adica o sa muncesc pe brinci pentru salariul meu. nu este prima data cind procedeaza asa. si altor colegi ai mei le-a oprit banii si i-a bagat in buzunar pe diferite motive.
m-am gindit sa-i dau totusi banii dar sa fac cumva sa-l prind in flagrant. nu stiu unde sa ma adresez, sa iau legatura cu un procuror sau asa ceva. vreau sa-l acuz pentru santaj si luare de mita.
ma puteti ajuta cu vreun sfat sau o persoana de contact..........ceva?
va multumesc foarte mult
NU A PRONUNTAT CUVINTUL CHIRIE CIND A HOTARIT SA NU-MI MAI DA BANII PE LUNA IANUARIE. EU I-AM CERUT MASINA PINA CIND POLITIA IMI ELIBEREAZA TALONUL MASINII MELE. A FOST DE ACORD.IAR CIND AM ADUS MASINA MI-A SPUS CA EL MI-A LASAT-O DOAR PENTRU DOUA ZILE SI IN CONSECINTA NU-MI DA SALARIUL PE LUNA IANUARIE.
A SPUS DOAR ATIT,CITEZ:" NU MAI IEI BANII PE IANUARIE PENTRU CA TE-AI SMECHERIT PREA TARE:TI-AI LUAT MASINA PUTERNICA,MOTOR.......". NU STIU CUM SA PROCEDEZ. DACA II DAU BANII POATE SA FACA FIGURA ASTA MEREU, DACA NU POATE SA-MI CAUTE NOD IN PAPURA SI MA DA AFARA.
VA MULTUMESC FOARTE MULT CA MI-ATI RASPUNS.
nu stiu cum sa procedez in acest caz.Va rog sa ma ajutati.
lucrez la aceasta firma de 8 ani;am inceput ca muncitor necalificat dar in timp am mai avansat putin-gestionar.nu am avut niciodata probleme in gestiune iar inventarele au iesit bine,fara lipsuri.
in acte sint gestionar de 1 an de zile,dar in realitate o am de 5 ani.
anul trecut firma si-a inoit lotul de masini si am reusit sa-mi cumpar din acest lot o masina;chiar inainte de sarbatorile de iarna.cit timp a durat radierea masinii si trecerea ei pe numele meu am cerut directorului general permisiunea de a lua o masina a firmei pina imi rezolv aceste probleme.a fost de acord.am iceput sa ma folosesc de masina firmei cu 3 zile inainte de a intra in concediu de iarna.am tinut masina 6 zile.am dus-o la fima imediat ce am luat talonul de la politie pentru masina noua.acum directorul general imi reproseaza ca am tinut masina mai mult decit i-am spus eu (am martori cind am luat masina si cind am dus-o) si ca penalizare pentru acest lucru mi-a spus ca-mi retine salariul pe luna ianuarie (salariul il primim in doua transe-15 si 30 virat pe card).mi-au fost virati banii de pe 15 dar el mi-a spus sa-i scot si sa-i dau lui.cind am protestat mi-a spus ca asa ma pedepseste el, ca "m-am smecherit" si ca penalizarea asta o merit.
va rog sa-mi spuneti daca ma poate forta sa-i dau banii (stiu ca legal nu este) si ce solutii exista legal.nu vreau ca din acest lucru sa-mi caute nod in papura si sa ma dea afara.
va multumesc