avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1048 soluții astăzi
Forum Activitate mrlpopa

Activitate mrlpopa

Am deschis o actiune in granituire pentru a stabili hotarul dintre mine si vecinul meu.
Dupa masuratoarea facuta de expert s-a constatat ca eu am mai putin cu 19 m si vecinul mai mult cu 40 m .
El sustine ca eu am construit gardul ce ne desparte proprietatile pe tereneul lui ( mentionez ca are cadrastru din 2004 unde figureaza cu o suprafata de teren de 572 de m iar in acte are doar 544 m) In urma masuratorii s-a constatat ca are de fapt 580 m in loc de 544 cat detine in acte.
Eu detin in acte 1139 m iar in realitate am 1120 m.
Vecinul ma ameninta ca o sa darame gardul desi procesul nu s-a terminat inca.
As vrea sa stiu ce sanse are in situatia de fata?

Răspuns la discuția revendicare imobiliara
Eu am cu 19 m mai putin conform cadastrului > in hotarea jud. 1139 m in cadastru 1120. Normal fratele tatalui meu avea 27.5 m cu drept de servitute dar atata timp cat i s-a respins acest capat de cerere automat acum are mai putin ( adica suprafata de sub garaj).Instanta nu a mai modificat metrajul decat a respins servitutea.
Fratele tatalui meu are un garaj in curtea noastra .In urma succesiunii i s-a respins dreptul de servitute pentru acesta instanta hotarand ca intrarea sa se faca din strada principala ( el avand un teren care face legatura cu garajul cu iesire la strada)
Dupa 9 ani de la pronuntarea sentintei a inaintat actiune de revendicare imobiliara spunand ca noi nu ii dam voie sa intre la acest garaj.
Mentionez ca in acesti 9 ani s-a folosit de el cand a vrut avand intrare separata.
Acum a constatat ca metrajul din hotarare nu corespunde cu realitatea el avand mai putin si doreste sa-i dea tatal meu din curtea noastra.
Eu am numar cadastral din 2003 si nici la mine nu corespunde metrajul din hotarea judecatoreasca cu cel din cadastru,deoarece expertul acum 15 ani a masurat cu ruleta.
Punerea in posesie s-a facut acum 9 ani si nu a facut nici o obiectiune.
Intrebarea mea este urmatoarea: ar putea castiga teren din curtea mea atata timp
cat am acte din care reiese ca nu detin mai mult teren si i s-a respins dreptul de servitute pentru garaj?
Răspuns la discuția mutare linie de hotar
Si eu am patit ceva similar.

Cei de la primarie o sa-i dea o amenda si il obliga ca in 6 luni de la constatarea pe care o fac sa intre in legalitate ( sa scoata autorizatie de constructie)
Problemele cu privire la hotar nu sunt de competenta primariei ,trebuie rezolvate in justitie.
Răspuns la discuția Actiune de Granituire
prin aceasta actiune instanta ma poate obliga sa daram zidul facut intre cele 2 prop?
Jumatate este la mine si jumatate la vecinul. ( atata timp cat a fost facut de comun acord)
Hotarul s-a stabilit de catre executor cand s-a facut punerea in posesie.
In urma unui partaj judiciar incheiat in 2001 s-a impartit o proprietate.
Cu acordul verbal al celuilalt proprietar in anul 2008 am vrut sa fac gardul dintre cele 2 proprietati.( gard cu teava ,beton si uluci din lemn) bineinteles numai pe cheltuiala mea.
Tevile au fost fixate la linia dintre proprietati dar zidul de beton este jumatate la mine jumatate la el.
Dupa putin timp s-a razgandit si ma acuza ca am construit zidul de la gard pe proprietatea lui dandu-ma in judecata pentru granituire.( in 2010)
Mentionez ca gardul nu este terminat decat partea de beton este facuta atata timp cat nu a mai fost de acord cu constructia.Eu am numar cadastral din 2002 .
As dori sa stiu ce poate obtine prin aceasta actiune?