avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 470 soluții astăzi
Forum Activitate cureleacostel

Activitate cureleacostel

Răspuns la discuția Dezmembrare constructie.
Nu este constructie.
Urmeaza a fi construita.
Dezmembrarea se face doar dupa receptionarea cladirii?
Buna,

Sunt in situatia de a construi impreuna cu un asociat o constructie de locuinte cu 2 aparatamente.. Cu proiectul tehnic si avizele necesare obtinute in baza unui Certificat de urbanism urmeaza sa solicitam Autorizatia de constructie.
Eu detin terenul si asociatul, in baza unui contract in participatiune, vine cu suma de bani necesara constructiei.
Suma de bani nu va ajunge decat pentru executia la rosu sau maxim gri a constructiei.. Atat este suma echivalenta a valorii terenului care se trece in Contractul in participatiune.
In aceasta faza de rosu sau gri se pot dezmembra cele 2 apartamente?
La dezmembrare doresc sa fac donatie sau vanzare cumparare a partii detinute de mine catre fiica mea si sotul ei..
Sau ar fi mai sigur ca inainte de orice actiune sa trec terenul in proprietatea fiicei si a sotului ei?
Un tanar care a lucrat timp de 2 ani de zile dupa absolvirea liceului, inregistrat cu carte de munca, s-a inscris la examenul de admitere la facultate.
Dupa declararea admis, la buget, curs de zi, sesiunea iulie 2012, pana sa inceapa cursurile, este declarat somer de firma la care a lucrat.
Poate fi in acest caz student, la buget, pe perioada somajului?
Este interesat sa gaseasca de lucru cat mai repede.
Pe un teren de 182 mp,cu deschidere stradala de 12 m, si care are pe laturile de cca. 15 m, case ale vecinilor construite pe hotar, se poate construi o casa lipita de cele 2 cladiri existente?
Acceptul verbal al vecinilor il am.

Multumesc