avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Activitate slowfast

Activitate slowfast

buna seara.revin cu o alta intrebare ptr.dvs.dupa raspunsurile pe care le-am primit sapt.trecuta in legatura cu prescriptia sultelor,am inteles ca ,intr-adevar sultele se prescriu dupa 3ani de la emiterea hotararii judecatoresti definitiva si irevocabila.pasul urmator ar fi sa deschid o actiune in instanta unde sa cer acest lucru.intrebarea mea este:este obligatoriu sa fiu reprezentat de un avocat?nu o pot face singur,tinand cont ca nu ma judec cu nimeni????
Răspuns la discuția nu pot plati sultele
scuze.si atunci de ce totusi fratii vitregi apar pe certificatul de proprietar?
Răspuns la discuția nu pot plati sultele
ulyfbgkb
in ceea ce priveste declaratiile lor ,sincer sa fiu nici nu stiu unde mai sunt ei acum.nu am pastrat legatura dupa decesul tatalui nostru.insa nu inteleg ce e cu prescrierea.adica dupa 3 ani ei isi pierd drepturile?unde sa merg sa ma interesez?ptr ca au trecut 4ani de la acea hotarare judecatoreasca.
buna seara.am nevoie de sfatul d-voastra intr-o problema.suntem 3 frati buni si doi vitregi-doar de tata-.cand tatal meu a divortat de prima lui sotie,copiii au ramas cu ea in apartamentul in care locuiau,el neavand nici o pretentie.dupa doi ani s-a casatorit cu mama si au cumparat un apartament in care am locuit toti 5.acum 7ani tata a decedat.atunci mama a facut dezbaterea mostenirii si au rezultat urmatoarele:mama a primit majoritatea iar noi ,cei 5 copii,adica si ceilalti 2frati vitregi am primit dreptul la o sulta in valoare de 100mil.fiecare.cei doi frati vitregi au spus atunci cand au fost instiintati prin hotarare judecatoreasca ,ca nu vor nimic .noi ceilalti 3frati ,locuind inca acolo,nu am vrut nimic.acum 3 ani a decedat si mama si ceilati 2 frati ai mei au hotarat sa-mi lase mie apartamentul,ei intre timp casatorindu-se si avand fiecare casa lui.numai ca in momentul in care am fost la un notar sa facem actele,fratii mei buni au trebuit sa semneze cum ca au primit sulta si ca nu mai au nici un drept acolo.doar ca pe actul de proprietate au aparut si ceilalti doi frati vitregi ca fiind si ei proprietari.eu am vrut sa fac un imprumut in banca si sa girez cu apartamentul dar nu pot.si nici sa-l vand nu pot ca nu sunt unic proprietar si nimeni nu vrea sa se lege la cap cu asa ceva.intrebarea mea este:ce pot face sa scap de cei 2 tinand cont ca nu am bani sa le dau ?care sunt optiunile mele?multumesc anticipat.