avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1883 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nu pot plati sultele
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nu pot plati sultele

in ceea ce priveste declaratiile lor ,sincer sa fiu nici nu stiu unde mai sunt ei acum.nu am pastrat legatura dupa decesul tatalui nostru.insa nu inteleg ce e cu prescrierea.adica dupa 3 ani ei isi pierd drepturile?unde sa merg sa ma interesez?ptr ca au trecut 4ani de la acea hotarare judecatoreasca.
Cel mai recent răspuns: Daniel Coman , Avocat 21:55, 25 August 2010
Mergeti la judecatorai unde v-ati judecat legalizati hotararea de partaj
si verificati data la care aceasta a ramas defintiva.
Daca au trecut 3 ani de atunci s-a prescris dreptula cestora de a cere
puenrea in executare a hotararii.
Asteptati sa inceapa executarea si invocati prescriptia executarii silite.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Consutare juridica-plata sultei Cimpanu Adriana Cimpanu Adriana In urma unui proces de partaj am de primit o suma de bani cu dreptul de sulta, pot revendica aceasta suma daca au trecut mai mult de 3 ani de la pronuntare ... (vezi toată discuția)
Executare silita Horatziu80 Horatziu80 Buna ziua, In urma cu 2 luni am fost executat silit (poprire salariu si conturi bancare) pentru niste credite la care ultimele plati le-am efectuat in 2011. ... (vezi toată discuția)
Omor deosebit de grav ralukdas ralukdas Bună ziua, Mă numesc Raluca Dascălu şi sunt din Suceava.În urmă cu 4 ani sora mea a fost omorâtă de individul cu care locuia împreună de ceva ... (vezi toată discuția)