avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Consutare juridica-plata sultei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Consutare juridica-plata sultei

In urma unui proces de partaj am de primit o suma de bani cu dreptul de sulta,
pot revendica aceasta suma daca au trecut mai mult de 3 ani de la pronuntare partajului?
Cel mai recent răspuns: Cimpanu Adriana , utilizator 09:28, 4 Septembrie 2010
Termenul de 3 anu curge de la data la care trebuia să primiţi această sultă, dacă acest lucru scrie în sentinţă. Dacă nu, atunci orice creanţă neexecutată se prescrie în termenul general de prescripţie de la data când este certă,lichidă şi exigibilă.
Banii ii puteti primi daca persoana ii achita de buna voie.
Daca nu doreste sa ii achite si au trecut cei 3 ani veti avea probleme si executarea silita nu se va putea desavarsi.
Delasarea in exercitarea drepturilor este sanctionata de lege...


avocat Claudiu Lascoschi
daca au trecut trei ani de cand trebuia sa primiti sulta si nu ati facut niciun demers sa o obtineti, nu mai puteti spera sa primiti banii.
~ Conținut șters la cerere ~
buna ziua.
daca au trecut cei trei ani de la data la care ati legalizat hotararrea judecatoreasca de partaj, dreptul dvs . s-a prescris din pacate..
daca nu s-a prescris inca adresati-va unui execotuor judecatoresc

Alte discuții în legătură

Dupa 3 ani de la partaj,daca nu s-a platit sulta stabilita de catre instanta,sotia ramasa in casa ,mai are vreo obligatie fata de sot?de Mirela mir Mirela mir Buna seara! Am o prietena care a divortat si a facut partajul acum trei ani (se implinesc pe 27 martie).I s-a stabit ca trebuie sa plateasca o sulta sotului ... (vezi toată discuția)
Partajul gabi-sanda gabi-sanda Ce se intampla daca dupa 3 ani de la sentinta judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila a actiunii de partaj unul din soti nu-si revendica drepturile ... (vezi toată discuția)
Sa platesc sau nu debitul catre orange? Hunyadi Ilona Hunyadi Ilona buna ziua, problema mea este urmatoarea: in 2002 s-a emis o factura orange care nu a mai fost achitata.Pana acum doua saptamani nu am mai primit nimic in ... (vezi toată discuția)