Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... prescrierea sultelor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

prescrierea sultelor

buna seara.revin cu o alta intrebare ptr.dvs.dupa raspunsurile pe care le-am primit sapt.trecuta in legatura cu prescriptia sultelor,am inteles ca ,intr-adevar sultele se prescriu dupa 3ani de la emiterea hotararii judecatoresti definitiva si irevocabila.pasul urmator ar fi sa deschid o actiune in instanta unde sa cer acest lucru.intrebarea mea este:este obligatoriu sa fiu reprezentat de un avocat?nu o pot face singur,tinand cont ca nu ma judec cu nimeni????
O puteti face si singur fara sa fiti reprezentat de avocat dar este posibil sa va fie respinsa...
Doar daca faceti o actiune redactata in mod defectuos...evident...
Redactati cererea cu ajutorul unui avocat. Apoi mai vedeti.
Actiunea trebuie foarte bine redactata.
In plus, trebuie citata si cealalta persoana.
Cum sa va judecati singur?
E posibil sa invoce ca nu a operat prescriptia daca ajungeti pe fond sa va judecati...
Exista cauze de intrerupere a termenului de prescriptie, ceea ce ar insemna ca de atunci incepe sa curga un nou termen de 3 ani...

avocat Claudiu Lascoschi
mai bine va angajati un avocat.
nu e chiar atat de simplu.
va sfatuiesc sa consultati un avocat macar la redactarea actiunii.