avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... prescrierea sultelor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

prescrierea sultelor

buna seara.revin cu o alta intrebare ptr.dvs.dupa raspunsurile pe care le-am primit sapt.trecuta in legatura cu prescriptia sultelor,am inteles ca ,intr-adevar sultele se prescriu dupa 3ani de la emiterea hotararii judecatoresti definitiva si irevocabila.pasul urmator ar fi sa deschid o actiune in instanta unde sa cer acest lucru.intrebarea mea este:este obligatoriu sa fiu reprezentat de un avocat?nu o pot face singur,tinand cont ca nu ma judec cu nimeni????
Cel mai recent răspuns: ContSters97658 , utilizator 22:03, 2 Septembrie 2010
O puteti face si singur fara sa fiti reprezentat de avocat dar este posibil sa va fie respinsa...
Doar daca faceti o actiune redactata in mod defectuos...evident...
Redactati cererea cu ajutorul unui avocat. Apoi mai vedeti.
Actiunea trebuie foarte bine redactata.
In plus, trebuie citata si cealalta persoana.
Cum sa va judecati singur?
E posibil sa invoce ca nu a operat prescriptia daca ajungeti pe fond sa va judecati...
Exista cauze de intrerupere a termenului de prescriptie, ceea ce ar insemna ca de atunci incepe sa curga un nou termen de 3 ani...

avocat Claudiu Lascoschi
mai bine va angajati un avocat.
nu e chiar atat de simplu.
va sfatuiesc sa consultati un avocat macar la redactarea actiunii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre partaj, sulta, variante in caz de imposibilitatea de a plati sulta pltgeorge pltgeorge Buna ziua, as avea nevoie de niste sfaturi in situatia urmatoare: -am divortat de sotie, am terminat partajul, sotia a ramas cu apartamentul urmand sa imi ... (vezi toată discuția)
Partaj bunuri dobandite in timpul casatoriei. thesnowman thesnowman Buna seara. As dori sa supun atentiei un caz de partaj. Cei doi soti locuiesc in apartamentul sotiei mostenit de catre aceasta in timpul casatoriei. Sotia ... (vezi toată discuția)
Radiere sulta ania popescu ania popescu Buna ziua, Am intabulat un imobil care este grevat de o sulta a carei drept la actiune e prescris de 20 de ani. Pot contesta in 15 zile la Oficiul de ... (vezi toată discuția)