avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 170 soluții astăzi
Forum Activitate Mviorica

Activitate Mviorica

Răspuns la discuția Asigurare sanatate
Am declarat ca asta ii singurul venit oricum anul trecu mi-a venit de plata peste 5000 ron, asta datorita celor ce lucreaza in sistem si nu ne-a pus sa platim ca si acum.
Răspuns la discuția Asigurare sanatate
Multumesc pt raspuns, totusi mai am o nelamurire. Acum platesc cass la valoarea celor 300 ron, ce fac in continuare sau sunt asigurata conform declaratiei 650 si chitantei care face dovada plati?
Buna ziua.Va rog sa imi spuneti daca sunt asigurata avand in vedere ca am un venit de doar 300 lei din cedarea folosintei bunurilor, daca nu sunt asigurata asi putea fi coasigurat la unul dintre copii? Va multumesc.
Răspuns la discuția Contract inchiriere
A achitat chiria dar cu foarte mare intarziere si nu a respectat clauzele contractuale, chiria trebuia platita pana in data de 5 a luni in curs , dupa care se aplica penalitati de intarziere si dupa 20 de zile de neplata se rezilieaza contractul.In ianuarie nu a platit deloc pana in februarie.La reziliere se scrie ca se poate face prin cerere uneia dintre parti cu un preaviz de min 60 zile sau prin nerespectare clauzeler din contract.
Va rog sa ma ajutati intr-o problema ivita cu chiriasul societate comerciala.Am un spatiu inchiriat si din august 2012 chiriasul nu a mai deschis, i-am trimis notificare pt reziliere contract conform contractului cu preaviz de min 60 zile, si am specificat sa ne contacteze pt a rezolva problema.Nu a luat legatura cu noi si in 15 aprilie expira termenul, as dori sa imi spuneti ce pasi mai urmeaza pt a solutiona acest impediment.Va multumesc anticipat.
Buna ziua ,va rog sa ma ajutati cu un raspuns la problema ridicata de mine si totodata mentionez ca exista clauza in actul aditional de prelungire la contract ,ca suma este de .....mentionand ca se poate renegocia chiria prin act aditional.Va multumesc.
Buna seara. As dori daca se poate sa ma lamuriti intr-o problema cu chiriasul.Am trimis un preaviz pt rezilierea contractului cu adresa de pe contractul de inchiriere si am primit plicul inapoi.Ce pot face mai departe?Se poate schimba chiria intr-un contrat printr-un nou act aditional ,mentionez ca actualul act aditional ii valabil pana in 2014.Va multumesc.
Aceiasi problema o am si eu cu un chirias Societate Comerciala,care nu mai functioneaza din august si nu vrea sa ne predea spatiul cu toate ca a spus sa punem de inchiriat.Chiria o plateste cu intarzaiere de o luna , nu se poate discuta cu persoana respectiva, minte doar.Trebuie sa ii trimitem preaviz de 60 zile conform contractului sau se poate rezilia prin neplata la timp a chiriei tot conform contractului. Va multumesc.
Răspuns la discuția asigurarea de sanatate
Buna seara. V-as ruga mult sa ma ajutati cu o problema. Am primit o decizie de impunere la FNUASS, perioada fiind 2008-2012, avand venituri din cedarea folosintei bunurilor. Mentionez ca anul trecut am fost la CASS sa ma interesez daca am datorie la ei si nu figuram in baza de date. Am vrut sa platesc si sa scap de penalitati. Accept sa platesc creanta dar nu si penalitatile, majorarile si dobanzile, mai ales ca in acea perioada nu eram asigurat. Ce as putea face, se poate plati esalonat? Va multumesc.
buna ziua.Revin cu rugamintea de a ma indruma in problema ridicata mai sus. Va multumesc.