avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 950 soluții astăzi
Forum Activitate cimena

Activitate cimena

Răspuns la discuția pensie alimentara
pentru asta am nevoie de bani?trebuie sa platesc executorul sau ceva de genu"...
Buna seara,am o fetita de 6 ani dintr-o relatie de concubinaj,de la nasterea fetitei ne-am despartit,in urma cu un an jumate am inaintat un proces de incredintare al minorului,am obtinut incredintarea ,deasemenea si pensia alimentara,dar paratul nu-mi plateste pensia alimentara,va rog sa ma indrunmati ce ar trebui sa fac mai departe...deci am decizia definitiva si irevocabila
Răspuns la discuția incredintare minor
asta inseamna alt proces?
in urma cu 6 ani am avut o relatie de concubinaj in urma caruia a rezultat un copil.ne-am desparit imediat dupa nasterea copilului,el nu a contribuit cu absolut nimic in cresterea ei,nu a vizitat-o.am deschis un proces de incredintare,procesul a fost in favoarea mea,acum astept hotatarea definitiva,dar nu am dat de el.nu s-a prezentat nici la proces,el trebuie sa-mi plateasca lunar 150 de lei pensie alimentara si sa suporte cheltuielile de judecata.cum pocedez daca nu-mi plateste pensia?este obligat sa-mi plateasca pensia?trebuie sa depun o plangere penala impotriva lui?va multumesc
Discuție succesiunea
tatal meu a murit in urma cu 2 luni ,iar noi suntem 3 frati,mama noastra este plecata in strainatate,intrebarea mea este daca se poate face succesiunea in lipsa ei,eventual sa trimita un act legalizat sau orice altceva ce ar fi de folos.este posibil asa ceva?astept raspunsul dumneavoastra!va multumesc