avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 778 soluții astăzi
Forum Activitate cove_adrian

Activitate cove_adrian

Buna ziua! Imi puteti preciza daca exista specificat in codul muncii sau legislatia conexa/aditionala vreo prevedere legala referitoare la mutarea cu domiciliul? Cu alte cuvinte, sunt angajat cu norma intreaga si urmeaza sa ma mut cu domiciliul din mediul urban in mediul rural si doresc a cunoaste daca se poate apela la legislatia muncii.

Va multumesc!
Buna seara!
Sotia mea a intrat in concediul prenatal si am dori sa stim, daca va primi 85% din venitul brut din partea statului, ce se va intampla cu restul de 15 % din totalul de 100 % din venitul brut? Exista vreo posibilitate de a putea beneficia si de aceasta diferenta?
Am gasit pe internet un model de cerere de acordare a compensatiei de 15% din partea institutiei la care a lucrat, cerere ce face referire la Art. 66 din Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010. M-ar putea ajuta acest lucru, desi suntem in anul 2012, iar Contractul Colectiv de Munca Unic pe anii 2011-2014 nu apare in Monitorul Oficial ?

Va multumesc!
Am inteles. Nu vor fi compensatii banesti pentru zilele neefectuate. Am intrebat angajatorul daca exista posibilitatea de a efectua zilele de concediu ramase pe 2011 in anul 2012. Am primit raspuns afirmat, astfel dorind a verifica veridicitatea informatiilor primite.
Va multumesc pentru raspunsuri!
Buna ziua!

Beneficiez de 21 de zile de concediu de odihna. Anul acesta mi-au ramas neefectuate un numar de 12. Exista posibilitatea legala de a le lua in anul 2012? In caz afirmativ, imi puteti preciza in baza carei legislatii se poate realiza acest lucru?

Va multumesc!
Buna ziua!

Mentionez faptul ca sunt cam nedumerit cu aceasta ordonanta de Guvern.

Am carte de munca si contract de munca la o firma privata. Printre altele am un PFA infiintat anul trecut pt care am platit impozitul, am declarat venitul estimat pe anul acesta. In concluzie sunt sunt la zi.
Contabila care ma consiliaza imi spunea ca undeva in luna august urmeaza sa primesc decizia de impunere prin posta si sa ma duc sa platesc impozitul pt anul trecut.

Acum, observ ca odata cu ordonanta aceasta e un haos total.

Trebuie sa fac ceva in sensul acesta? Sa declar si/sau sa platesc la vreo institutie de stat?

Mentionez ca am si contract si PFA, iar anul acesta nu am nicio incasare, nimic. Si nu cred ca voi avea prea curand.

Va rog sa imi spuneti daca trebuie sa declar sau sa.platesc ceva .Daca da, cand si cum?

Va multumesc!