Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia de maternitate-diferenta de 15 %
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia de maternitate-diferenta de 15 %

Buna seara!
Sotia mea a intrat in concediul prenatal si am dori sa stim, daca va primi 85% din venitul brut din partea statului, ce se va intampla cu restul de 15 % din totalul de 100 % din venitul brut? Exista vreo posibilitate de a putea beneficia si de aceasta diferenta?
Am gasit pe internet un model de cerere de acordare a compensatiei de 15% din partea institutiei la care a lucrat, cerere ce face referire la Art. 66 din Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010. M-ar putea ajuta acest lucru, desi suntem in anul 2012, iar Contractul Colectiv de Munca Unic pe anii 2011-2014 nu apare in Monitorul Oficial ?

Va multumesc!
Acea prevedere exista numai in CCMUNN pe anii 2007-2010. Acum nu mai exista o asemenea prevedere nicaieri.