avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1850 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia de maternitate-diferenta de 15 %
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia de maternitate-diferenta de 15 %

Buna seara!
Sotia mea a intrat in concediul prenatal si am dori sa stim, daca va primi 85% din venitul brut din partea statului, ce se va intampla cu restul de 15 % din totalul de 100 % din venitul brut? Exista vreo posibilitate de a putea beneficia si de aceasta diferenta?
Am gasit pe internet un model de cerere de acordare a compensatiei de 15% din partea institutiei la care a lucrat, cerere ce face referire la Art. 66 din Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010. M-ar putea ajuta acest lucru, desi suntem in anul 2012, iar Contractul Colectiv de Munca Unic pe anii 2011-2014 nu apare in Monitorul Oficial ?

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:56, 17 Ianuarie 2012
Acea prevedere exista numai in CCMUNN pe anii 2007-2010. Acum nu mai exista o asemenea prevedere nicaieri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere compensatie 15% concediu maternitate ganca ganca din 12.martie 2010 sunt in prenatal am citit pe net ca exista o cerere prin care se solicita o compesatie de 15% din salariul brut pt gravide(mame) aflate in ... (vezi toată discuția)
Compensare 15% din salariu brut - prenatal eva_alexa29 eva_alexa29 Buna ziua, o intrebare...mai este de actualitate compensarea cu 15 % din salariul brut al gravidei aflate in prenatal conform Contractului Colectiv de Munca ... (vezi toată discuția)
Compensatie 15% din brut toy_story toy_story Buna ziua, Care este perioada de timp pana la care se poate cere compensatia de 15% din brut pentru mamicile aflate in concediu maternal? Trebuie facuta ... (vezi toată discuția)