Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ordonanta 58/2010-interpretari!
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ordonanta 58/2010-interpretari!

Buna ziua!

Mentionez faptul ca sunt cam nedumerit cu aceasta ordonanta de Guvern.

Am carte de munca si contract de munca la o firma privata. Printre altele am un PFA infiintat anul trecut pt care am platit impozitul, am declarat venitul estimat pe anul acesta. In concluzie sunt sunt la zi.
Contabila care ma consiliaza imi spunea ca undeva in luna august urmeaza sa primesc decizia de impunere prin posta si sa ma duc sa platesc impozitul pt anul trecut.

Acum, observ ca odata cu ordonanta aceasta e un haos total.

Trebuie sa fac ceva in sensul acesta? Sa declar si/sau sa platesc la vreo institutie de stat?

Mentionez ca am si contract si PFA, iar anul acesta nu am nicio incasare, nimic. Si nu cred ca voi avea prea curand.

Va rog sa imi spuneti daca trebuie sa declar sau sa.platesc ceva .Daca da, cand si cum?

Va multumesc!
Doresc sa stiu si eu acelasi lucru.Pt o II CE VA TREBUI S APLATESC?