avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ordonanta 58/2010-interpretari!
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ordonanta 58/2010-interpretari!

Buna ziua!

Mentionez faptul ca sunt cam nedumerit cu aceasta ordonanta de Guvern.

Am carte de munca si contract de munca la o firma privata. Printre altele am un PFA infiintat anul trecut pt care am platit impozitul, am declarat venitul estimat pe anul acesta. In concluzie sunt sunt la zi.
Contabila care ma consiliaza imi spunea ca undeva in luna august urmeaza sa primesc decizia de impunere prin posta si sa ma duc sa platesc impozitul pt anul trecut.

Acum, observ ca odata cu ordonanta aceasta e un haos total.

Trebuie sa fac ceva in sensul acesta? Sa declar si/sau sa platesc la vreo institutie de stat?

Mentionez ca am si contract si PFA, iar anul acesta nu am nicio incasare, nimic. Si nu cred ca voi avea prea curand.

Va rog sa imi spuneti daca trebuie sa declar sau sa.platesc ceva .Daca da, cand si cum?

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: claudiaP , utilizator 14:15, 27 August 2010
Doresc sa stiu si eu acelasi lucru.Pt o II CE VA TREBUI S APLATESC?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie unica si batai de cap Madelines22 Madelines22 Buna seara! Va rog sa ma ajutati in problematica depunerii si completarii declaratiei unice. Colaborez cu o contabila care mi-a gresit de 5 ori declaratia, ... (vezi toată discuția)
Decizie impunere nikuteau nikuteau Am PFA din feb.2010 si am urmatoarele nelamuriri: -la infiintare am de depus decl.220 in baza careia mi-a venit in 2010 o decizie de impunere, pe care am si ... (vezi toată discuția)
Impozite obligatorii pfa 2013 anoai anoai Am nevoie de clarificari cu privire la impozitele obligatorii PFA in 2013. Sunt in urmatoarea situatie - PFA infiintat in 2008, de la infiintare si pana in ... (vezi toată discuția)