avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1037 soluții astăzi
Forum Activitate Simona N.

Activitate Simona N.

Am avut un client caruia i-am laminat un document original.Laminatorul s-a blocat si i-am incretit documentul iar marginea de jos s-a ars.Nu mi s-a mai intamplat asa ceva niciodata. Nu asta a fost intentia noastra. Documentul are vizibil stampile semnaturi, doar ca este incretit. La Politie i-a fost acceptat documentul pentru schimbarea de buletin. Pot sa-l refac, pot primi altul nou la fel ca si originalul? Documentul a fost intocmit in 5 exemplare.
Ce se poate intampla daca clientul imi face plangere la Politie si la Protectia consumatorului?
Răspuns la discuția accident sau nu ?
Am fost de acord sa-i platesc jumatate din cat mi-a cerut 2500 lei, nu a fost de acord si a declarat la politie ca doreste despagubiri de 16.000 lei.
Dosarul v-a ajunge in instanta, ce se poate intampla?
Răspuns la discuția accident sau nu ?
Persoana a facut demersuri pentru a ajunge in instanta.Are certificat medico legal, dar totusi am cerut inca o expertiza, sa vedem daca intradevar erau necesare atat de multe zile de recuperare.Am sa incerc sa gasesc o cale amiabila de impacare, nu as vrea sa am cazierul patat doar pentru ca cineva a fost la fel de neatent ca si mine in acea zi. Eu zic ca vina este si a lui nu numai a mea.Ce mi-e teama foarte tare e sa nu ajung la o amenda mult mai mare sau la ceva mai grav.
Tare as vrea , daca cineva a mai fost in asemenea situatie, sa imi spuna cum a procedat.
Multumesc
Răspuns la discuția accident sau nu ?
conform unei hartii de la politie dosarul este incadrat la art. 184 alin. 1 si 3c , ce inseamna asta?
Răspuns la discuția accident sau nu ?
Mi-a cerut 5000 lei.Mi se pare foarte mult , nici nu am de unde sa ii dau dau ,nu a stat in spital deloc, are medical vreo 50 de zile.
Nu stiu ce sa fac, daca ajungem in instanta exista posibilitatea sa trebuiasca sa platesc mai mult?
Răspuns la discuția accident sau nu ?
da, cum sa nu , am fost imediat la spital cu " victima", mi-au prelevat probe biologice, totul a fost in regula, am fost la politie am dat declaratie si eu si victima, au facut masuratori la locul " faptei", am si martori care au vazut ce s-a intamplat si care sunt dispusi sa dea declaratie in cazul in care ajungem la tribunal.
Pur si simplu nu am vrut sa se intample asa ceva.
Am "lovit" pe cineva intr-un loc in care nu este trecere de pietoni, nici macar trotuar, e un fel de intrare, parcare intre blocuri.Nu avem viteza, 5km/ora.Persoana respectiva abia am atins-o cu masina, dar s-a dezechilibrat, a cazut pe mana si si-a fisurat umarul.Nu a stat in spital.
Nu mi-a fost ridicat permisul, nu am platit amenda.Mentionez ca in ziua acelui incident era ceata si polei.
Ce mi se poate intampla in acest caz? daca ma inteleg cu domnul, cam ce pretentii ar putea avea?
Nu am mai avut nici un incident de acest gen.Am toate punctele, nici nu imi aduc aminte cand am luat ultima amenda.
Răspuns la discuția reziliere contract inchiriere
Daca solicit rezilierea contractului in instanta si invoc criza economica oare as putea castiga?
Răspuns la discuția reziliere contract inchiriere
Rezilierea este specificata in varianta prin acordul partilor cu notificarea in scris cu cel putin 60 de zile inainte, prin denuntarea unilaterala de catre locator cu un preaviz de 30 de zile.
Mai e o varianta in care spune ca " prezentul contract se desfiinteaza de drept fara somatie si fara punere in intarziere" daca nu imi platesc chiria la timp sau daca nu imi indeplinesc atributiile.I-am anuntat cf contract..
..si din pacate ei nu si-au dat acordul.Eu i-am instiintat din nou ca voi parasi spatiul la data de 01.08 sa vina sa si-l preia, nu au venit ,am facut pv-ul de predare cu martor si totusi mi-au trimis prin posta factura pentru luna 08.

Sunt locatar intr-un contract de inchiriere a unui punct de lucru.Am anuntat cu 60 de zile printr-o adresa locatorul ca as dori rezilierea contractului deoarece societatea a inregistrat pierderi si nu ne mai putem permite derularea in continuare a contractului.Am solicitat raspun s in 5 zile, l-am primit dupa 1 luna.Locatorul nu este de acord.Ce pot sa fac in acest sens?Nu am platit chiria ultimele 2 luni deoarece nu mi-am mai permis.Mentionez ca am o garantie constituita in favoarea lor, echivalentul a doua chirii.Ne-au dat in judecata pentru contravaloarea chiriei plus penalitati.Cum se poate sa ceara asa ceva cand banii mei sunt blocati la ei?
Daca merg mai departe in instanta credeti ca am castig de cauza? pot castiga rezilierea contractului si anularea penalitatilor?
Societatea mai are 1 punct de lucru functional, dar in contabilitate tot pe pierdere suntem.