avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Activitate DASY

Activitate DASY

Răspuns la discuția Traducator autorizat
:flowersblue: Vă mulțumesc !!!
Răspuns la discuția Traducator autorizat
Multumesc inca o data.*Problema* mea este ca am cunostinte avansate de limba italiana in toate domeniile... iar examenul pntru fiecare domeniu costa 400 lei + alti 400 pentru retroversiune...
Autorizarea de la Ministerul Justitiei nu o pot solicita pentru ca nu am studii in domeniul limbi straine.
Răspuns la discuția Traducator autorizat
Multumesc.Desprecertificatul de traducator vroiam sa intreb de fapt...Nu stiu ce domeniu trebuie sa aleg pentru a putea colabora cu birouri de traducere .
As vrea sa stiu pentru ce domeniu trebuie sa sustin examenul de traducator autorizat pentru a utea colabora (on line) cu un birou de traduceri autorizate?
Multumesc! Si ce sa-i transmit,nu s-a schimbat nimic odata cu codul nou? :vishenka:
patrascu razvan a scris:

Ce spuneti dvs este fara sens, incercati sa va informati corect.


Asta este situatia,sunt corect informata.
1.i s/a suspendat permisul 3 luni,a platit amenda penala,i s/a restituit permisul
2.in 2013 a fost chemat sa predea permisul din nou la politie,i s/a restituit amenda platita,si in prezent are dosar penal pt refuz recoltare probe biologice in 2011

E ciudat dar asta este situatia din care perietenul meu nu stie cum sa mai iese...
Un prieten se afla in urmatoarea situatie:
In anul 2011 i-a fost suspendat permisul de conducere ; a refuzat recoltarea de probe biologice .A contestat la un tribunal decizia de suspendare a permisului de conducere,a castigat si in urma achitarii unei amenzi penale i s-a restituit permisul de conducere.
In anul 2013,i s-a redeschis vechiul dosar,i s-a retras din nou permisul de conducere,i s-a restituit amenda penala pe care o platise fiind in momentul de fata cu un proces penal pentru fapta savarsita in 2011,adica refuzarea recoltarii probelor biologice.
Intrebarea mea este:conform noului cod de procedura penala,care este situatia lui?
Răspuns la discuția Magazin cu produse din Italia
ROBERTBLUE81 a scris:

Nu prea se poate. Vreti cam tot codul fiscal explicat in cateva randuri....


Deci: ”studiaza codul fiscal” ar fi raspunsul potrivit. Multumesc.:flowersblue:
As dori mai multe informatii cu privire la contabilitatea si fiscalitatea in cazul unui magazin specializat in articole de import.
-forma de organizare (II;PFA;SRL)
-taxe si impozite datorate
-documentatia necesara importului etc.:O
george-neagu a scris:

In aceasta perioada de concediu ingrijire copil nu trebuie sa obtineti venituri din alte surse cum sunt cele de la intreprinderea individuala.


Daca fac procura generala sotului pentru aceasta I.I. rezulta ca tot eu obtin venituri?? Ce alta solutie as avea :-/