avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Activitate Stukha

Activitate Stukha

Răspuns la discuția Nelamurire licenta taxi
Ok revin cu cateva intrebari care cred ca ma vor lamuri complet.

1.Pot activa ca taxi in Bucuresti daca am licenta din Ilfov?(asta insemnand sa nu am nicio problema cu politia si daca stie cineva amanunte sa nu am probleme cu ceilalti taximetristi)

2.Daca se incheie un contract de vanzare-cumparare pentru un vehicul uzat...intre o firma de taxi proprietara al auto si intre mine.Pot considera ca din momentul acela masina este a mea..chiar daca o voi lasa trecuta in talon ca fiind a firmei?

Practic am contactat un om care are o licenta de inchiriat si mi-a zis ca pot face cu licenta de ilfov si in bucuresti.Totodata a spus ca autoturismul trebuie trecut pe numele firmei(moment din care masina este a lor,ceea ce nu ma face deloc sa ma simt confortabil),omul a zis ca imediat dupa ce inscriu ei masina se face un contract de vanzare cumparare intre firma si mine prin care eu cumpar masina dar nu ma folosesc de el sa o trec pe numele meu deoarece am nevoie de ea inscrisa acolo si ma gandesc ca asta e cat de cat siguranta mea ca nu pleaca ei cu masina si adio.

O a treia intrebare ar fii daca firma are datorii la administratia financiara si nu pun viza pe contract,mai pot eu folosi contractul?

Stiu ca poate par absurd dar nu pot sa ma incred asa usor in ce a zis acel om,de aceea prefer sa cer sfatul unor oameni de specialitate si cel mai usor imi e aici.Sper sa inteleg repede toate cele si sa nu devin pisalog.
Răspuns la discuția Vanzare cumparare auto
Da tot eu.....multumesc de raspuns e f buna ideea dar nu cred ca am explicat eu tot..

Eu trebuie sa imi fac mutatia pe Bucuresti sau Ilfov...daca trec masina pe numele meu maine eu trebuie sa merg sa o declar la primaria unde stau eu si sa platesc taxa....daca imi fac mutatie dupa trebuie sa o declar iar la o primarie si nu stiu daca ma platesc taxa inca o data....normal ar fii sa nu...

Oricum vreau sa am o procura "just in case" deoarece nu am de gand sa ma lovesc de cine stie ce birocratie si sa mai trebuiasca ceva semnaturi de la tata intrucat el pleaca maine seara si mai vine peste 3 luni timp pe care eu nu imi permit sa il pierd

multumesc mult inca o data ideea e foarte buna dar atat am sa mai adaug eu...o procura.
Doresc sa stiu daca pot inchiria o licenta taxi in Bucuresti pentru un autoturism inscris in Dambovita!

Si deasemenea daca pot face eu acest lucru nefiind eu proprietar.
Răspuns la discuția Vanzare cumparare auto
Revin cu o nelamurire..

Daca la data incheierii actului de vanzare cumparare si pe procura notariala eu(cumparatorul) am o anumita adresa in buletin....iar dupa imi schimb buletinul pe o adresa din Bucuresti....mai sunt valabile cele doua? mai pot eu merge sa radiez masina si sa merg la serviciul circulatie(si oriunde mai scrie in procura) in numele tatalui meu?

Răspuns la discuția Vanzare cumparare auto
bun multumesc mult...deci raman la act de vanzare-cumparare(maine) si procura sa ma ocup de radiere si tot ce mai trebuie....cred ca stie orice notar sa imi zica exact ce sa scriem in procura..

Ma tem doar sa nu ma trezesc ca imi zice cineva la R.A.R. sau in alta parte ca nu e buna procura,ca mai trebuia scris nu stiu ce.

multumesc mult
Răspuns la discuția Vanzare cumparare auto
Multumesc mult de raspuns..

Imi dau seama ca nu pot intr-o zii sa fac tot dar vreau sa fac tot ce pot ca sa nu fiu nevoit sa il astept 3 luni pe tatal meu sa mai imi faca el o hartie sau sa dea o semnatura...

Ce intrebare mai am....daca facem contractul acela de comodat sau procura speciala de care vorbeati ("prin care tatal dvs. va da dreptul de a utiliza autoturismul pe o anumita perioada de timp")

Eu pot sa o inmatriculez in B? ca ideea principala asta e ca nu cred ca pot sa o fac taxi in B fara ca ea sa fie inscrisa in B sau macar in IF(astea oricum sunt alti pasi..alta distractie)
Răspuns la discuția Vanzare cumparare auto
nu e treaba de circulat ca circul si acum...

idea e ca imi trebuie inscrisa pe bucuresti(actualmente este pe dambovita) deoarece vreau sa o fac taxi....si din cate stiu trebuie sa fie inscrisa in B...

dar daca imi face o procura speciala cum ca pot vinde masina in locul lui...pot sa mi-o vand mie? ma gandesc sa nu ma lovesc de probleme dupa ca nu am decat maine la dispozitie pentru toate astea.....poimaine tata pleaca in strainatate si nu are cum sa mai faca nimic.
Am si eu o problema de rezolvat in urmatoarea luna si am nevoie de putina lumina in ce priveste procedurile.

Punctul de plecare este ca tata este proprietarul unei masini

Punctul la care vreau sa ajung este ca eu trebuie sa fiu proprietarul si masina sa fie inscrisa in alt judet decat cel de acum.

Vreau sa stiu si eu exact ce trebuie sa faca tata ca sa fie masina pe numele meu dar marea problema este ca nu avem decat o zii la dispozitie si anume maine...

Daca facem act de vanzare cumparare si imi lasa procura sa ma ocup de toate radierile si ce mai trebuie este posibil?

Pot sa circul cu masina dupa ce am facut actul de vanzare cumparare pana la data cand eu o sa am domiciliul in alt judet.

Multumesc anticipat
Care este procedura de recuperare a banilor de catre banca?

De exemplu daca am un imprumut pe care refuz sa-l mai achit,cumva dupa o perioada se prescrie(3 ani,5 ani).Intreb deoarece din cate stiu eu ei dau treaba la firmele de recuperari,care in mare parte doar dau telefoane.

Nu e treaba ca am eu imprumut dar cunosc un pensionar care are dar care practic vorbind inca nu primeste pensie deoarece cei de la casa de pensii sunt prea ocupati sa-i arobe dosarul...poate acest fapt ajuta cumva in relatia cu banca?
Stimata doamna si stimati domni,

E josnic din partea dumneavoastra ca mama sa folositi copilul pentru lupta dumneavoastra cu fostul sot,de unde stau eu asa pare.Daca erati ingrijorata de ce se intampla cu copilul cu siguranta faceati ceva care nu necesita sfaturi de la avocati s.a.m.d si cred cu siguranta ca daca erati mai apropiata de copil decat tatal puteati usor sa remediati aceasta situatie prin discutii..acum daca de un an se intampla(si sa inteleg ca nu ati stiut,deci copilul nu e indeajuns de apropiat sa zica) ce puteti face? poate ii place!

Aveti o problema ca copilul merge acolo? sau ca tatal o duce acolo?

Imi cer scuze ca ma bag asa si chiar sunt sincer in ce zic,poate mai dur dar sincer...


ps: eu zic sa lasati prostiile si sa incercati sa va apropiati de copil....un proces acum (inca unul) cred ca nu i-ar face foarte mult bine.