Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Datorie la banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Datorie la banca

Care este procedura de recuperare a banilor de catre banca?

De exemplu daca am un imprumut pe care refuz sa-l mai achit,cumva dupa o perioada se prescrie(3 ani,5 ani).Intreb deoarece din cate stiu eu ei dau treaba la firmele de recuperari,care in mare parte doar dau telefoane.

Nu e treaba ca am eu imprumut dar cunosc un pensionar care are dar care practic vorbind inca nu primeste pensie deoarece cei de la casa de pensii sunt prea ocupati sa-i arobe dosarul...poate acest fapt ajuta cumva in relatia cu banca?
Stukha, utilizator
Creanta se poate prescrie in termen de 3 ani, numai daca creditorul nu face niciun act de recuperare a acesteia pe calea executarii silite, ceea ce este putin probabil, dar posibil in Romanica.
Poprirea pe drepturile banesti cuvenite din pensie se instituie pe baza unui titlu executoriu care se comunica in scris tocmai Casei de pensii.