avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1081 soluții astăzi
Forum Activitate TYTYTIR

Activitate TYTYTIR

Fratele meu are domicilui strainatate mai precis in italia.Cu ceva ani in urma ii sa luat buletinul romanesc de catre autoritatiile romane si ii sa pus domiciliul pe pasaport.Deci :pe pasaportul lui scrie titularul are domiciliu in Italia.astazi a fost la ambasada la Milano si ii sa spus ca are ceva facilitati cand va fi sa se repatrieze inapoi in tara si dupa va obtine din nou buletin romanesc.Intrebarea mea este:stie cineva facilitatiile pe care statul roman le ofera la reantoarcerea in tara..????
Deci eu am un contract facut la notar pentru a cumpara cota de1/2 din un apartament mare,constructie finalizata in 2009 in care teava de gaze este existenta in cota parte din imobil care imi revine.in contract am stipulat transferul conductei de gaz in alta parte decat acolo unde se afla.Intrebarea mea este :ce trebuie facut pentru transferul conductei de gaz legal,si ce documentatie necesara trebuie ???.Eu ma aflu deja in litigiu cu vanzatorul.Va multumesc anticipat
Am nevoie de sfatul vostru...Deci:am primit in apartamentul meu niste chiriasi la negru care nu isi platesc asociatia si nici chiria pe care mi-o datoreaza mie lunar.Ideea mea este de a le schimba butucul si de a le sechestra mobila in casa cu tot ce este de valoare pana la achitarea totala a datoriilor.Ce se poate face in acest caz daca acestia cheama politia?
Ce mi se poate intampla mie,daca nu le mai dau mobila pana nu platesc datoriile.?Bine precizez mobila de acolo nu cred ca acopera totala datorie catre mine.Ce este de facut daca sparg ei usa dupa ce le-am schimbat butucul,plangere la politie?