avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Activitate gaanst

Activitate gaanst

Răspuns la discuția Pensie anticipata
Multumesc pentru precizari. Toate cele bune.
Buna ziua. In 2010 firma la care am lucrat a intrat in insolventa si apoi a fost declarat falimentul. Mentionez ca s-a stabilit lista cu persoanele care au de recuperat bani si conform legii insolventei administratorul judiciar ar fi trebuit sa faca demersurile pentru vanzarea proprietatilor firmei, intrucat aceasta este proprietara unui teren cu valoare mare de aprox. 2-3 milioane de euro. Desi procesul s-a terminat anul trecut, nici pana azi administratorul judiciar nu ne-a anuntat ce s-a intamplat cu vanzarea acestui teren, care ar fi putut sa acopere toate datoriile firmei. Intrebarea este urmatoarea: cum pot sa aflu daca acest teren s-a vandut si, daca da, exista posibilitatea ca numai anumite persoane sa recupereze banii iar altii, fraieri, sa astepte pana la calendele grecesti? Mai concret, daca s-a produs vanzarea si nu m-a anuntat nimeni trebuie sa deschid o actiune judecatoareasca de recuperare a acestor bani? Mentionez ca este vorba de o suma consistenta, aprox. 8500 de euro. Va multumesc.
Răspuns la discuția Pensie anticipata
:oops: Am uitat sa precizez ca sunt femeie (15.08.1958). Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua, am varsta de 54 de ani si o vechime in munca de 34 de ani (32 cu carte de munca + 2 ani drepturi de autor cu contributie pentru pensie). As dori sa aflu daca ma pot pensiona anticipat si care ar fi calea legala de urmat. Va multumesc.
Răspuns la discuția permis suspendat
Multumesc frumos pentru sfat. Acum stau pe net si caut un model de contestatie sa imi fac o idee cum trebuie redactata. Ma descurc greu cu termenii astia avocatesti.
Răspuns la discuția permis suspendat
Multumesc foarte mult pentru sfat. Asa voi face. Sunt atat de enervat de situatia absurda in care am fost pus incat am scapat din vedere ca eram cu un prieten in masina si ca el poate sa imi sustina afirmatiile.
Mai am o rugaminte: in reclamatie trebuie sa cer eu proba cu martori (prietenul meu) si proba video a politiei? Sau politia vine automat cu inregistrarea, daca o are?!
Mergeam pe sos. Stefan cel Mare si ma trezesc la intersectia cu strada Lizeanu ca ma opreste o masina de politie care ma trage pe dreapta si agentul imi cere actele la control. Dupa ce ii dau actele, acesta imi spune ca imi va retine permisul pentru 30 de zile deoarece nu am acordat prioritate pietonilor la trecerea semnalizata din dreptul Circului. Mi-a cazut cerul in cap, nu puteam sa cred ca mi se intampla asa ceva. Era imposibil sa nu fi dat prioritate daca ar fi fost cineva pe trecere, nu vazusem vreun pieton care sa aiba intentia de traversare. Si nu intelegeam de ce, daca prin absurd ar fi avut dreptate, nu m-au oprit imediat ci abia la al doilea semafor, la Lizeanu? :stunned: Am incercat sa ii explic agentului ca nu are dreptate, dar nu a vrut sa mai stea la discutii si a intocmit PV. L-am semnat, dar am trecut la mentiuni ca nu recunosc fapta si ca nu era niciun pieton pe trecerea cu pricina. Agentul nu a adus nici o dovada in sprijinul afirmatiilor sale, dar cu toate acestea mi-a retinut permisul, mi-a dat amenda 240 de ron si 4 pct de penalizare. Sunt hotarat sa reclam in instanta acest abuz si sa imi recuperez permisul. Ma puteti sfatui cum sa procedez? Ce temei legal pot sa invoc pentru contestarea PV? :(