avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 986 soluții astăzi
Forum Activitate ionel purcaru

Activitate ionel purcaru

ma poate ajuta cineva cu un raspuns ?
Buna ziua
la o intreprindere individuala cod caen 4321- lucrari de instalatii electrice, apare o activitate de comercializare materiale sau echipamente electrice catre client, persoana fizica, societate comerciala sau institutie publica. In acest caz, pentru a functiona legal, este necesar sa am obiect secundar de activitate comert cu amanuntul cod caen 4799 sau alt cod ? precizez ca desfasor activitate doar la client fara sa am un magazin specializat, marfurile vandute se achizitioneaza de la retaileri sau alte magazine de profil pentru revanzare.
Buna ziua, am o activitate extraprofesionala in timpul liber de prestari servicii muzicale la diverse petreceri, nunti, etc din care obtin anumite venituri, nu foarte mari, e vorba de sume modice, as dori sa stiu cum intru in legalitate pentru a plati la fisc deoarece nu vreau sa am surprize neplacute, se poate doar cu declaratia 200, este nevoie si de altceva ?
va multumesc anticipat pentru ajutor !
va multumesc, m-am mai linistit putin in ce priveste reexaminarea, nu ca ar fi foarte simplu, dar puteti sa-mi spuneti unde anume este specificat acest lucru ? pentru ca in OUG195 nu se precizeaza asa ceva, doar ca este obligatorie prezentarea la reexaminare si promovarea !
va multumesc pentru raspuns, as dori sa stiu daca reexaminarea este repetabila adica, in caz ca nu iau prima reexaminare se poate reprograma inca una, va multumesc anticipat pentru sprijin
Buna ziua,
mi-a fost suspendat permisul pentru o perioada de 90 zile pentru consum de alcol - 0.12 in aerul expirat, cu posibilitatea recuperarii dupa 30 zile cu reexaminare; as vrea sa stiu ce trebuie facut pentru a-mi recupera permisul, eventual daca a mai fost cineva in aceasta situatie
Răspuns la discuția bon fiscal fara factura
exista o cale legala pentru a obliga firma respectiva sa-mi trimita factura ? pentru ca am solicitat telefonic dar nu am primit nici pana acum si deja au trecut aproape doua luni ... va multumesc pentru raspuns !
Intreprindere Individuala, s-au comandat si cumparat in luna februarie piese auto la un magazin on-line cu plata ramburs; la ridicarea coletului s-a constatat ca nu era emisa factura pentru suma respectiva (2265 ron) ci doar un bon fiscal fara stampila.
Intrebare: este necesara factura in contabilitate sau este valabil bonul fiscal (nestampilat) ???...#-o
da ...dar fara bani nu se poate ? adica ... pentru oameni obisnuiti, care nu au posibilitati materiale dar vor sa aiba un job decent....
va rog daca ma poate ajuta cineva cu fisa postului pentru subinginer prelucrarea lemnului, nu gasesc #-o