avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Activitate Fatjon

Activitate Fatjon

Eu sunt din Valcea si desi sunt convinsa ca preturile difera in functie de oras, de complexitatea firmei, etc, as vrea sa stiu totusi cat va costa contabilul pe dvs (pt un SRL precizez)Contabilitatea primara sa presupunem ca o fac eu. si cum il platiti, lunar, cand cere el sau cum? Este bine sa fie facut un contract intre mine ca administrator si contabilul care raspunde de SRL-ul meu? Daca se intocmeste un contract cum ar trebui sa fie acesta si mai ales, trebuie platite impozite separat ca si pt un salariat?
Buna ziua, as vrea sa stiu cat costa acum deschiderea unui SRL incluzand absolut toate cheltuielile? Multumesc.
Presupun ca se gasesc prieteni, cunostinte, nu? Ai si tu asa ceva care sa poata depune marturie la ceea ce au asistat vazand din partea lui lipsa afectiva educativa in ce priveste copiii... mai apoi, ai putea dovedi foarte simplu ca el nu a avut venituri, deci nici nu s-a obosit sa isi caute, pt ca asta se poate cauta si vedea imediat, atata timp cat se afla pe lista de someri... Mi se pare absurd si sa pretinda ca poate avea copiii... X-( Cere custodia definitiva a copiiilor si ia-ti un avocat bun, macar asta te ajuta la sigur, pt ca altfel, la cum merg treburile in tara noastra..... Succes, nu te preocupa!
Daca sunt patron nu pot deduce consumul de benzina...
iata o alta intrebare... daca sunt patron pot fi si unicul angajat al firmei? Ca director sau administrator??
=D> In sfarsit am inteles mare lucru cu TVA-ul... Realmente de mare folos, pt ca altfel nu intelegeam...
insa in cazul meu, emito factura pt SC X SRL, pentru scop publicitar,200 ROn la care adaug 24%... ok.... apoi de unde ii deduc...? #-o#-o Mi-ati dat un exemplu de comert, ceva de genul...
Răspuns la discuția legea societatilor comerciale
Nu o puteti si posta legea in format pdf? :) V-as fi recunoascatoare si eu!
Sunt nou inscrisa in forum si asta pt ca urmeaza sa imi deschid un SRL cu domeniu principal de activitate editarea periodicelor, ziarelor si revistelor, mai pe intelesul tuturor o sa deschid o revista. Am fooooarte multe intrebari, dar prima ca sa incep cu un prim pas este legata de TVA. Multi patroni de ziare, alte publicatii mi-au spus, m-au sfatuit sa aleg sa fiu platitor de TVA fara alte dubii, pt ca firmele cu care inchei contracte de publicitate daca nu, o sa fuga de mine si nu o sa accepte, ei neavand altfel de unde sa isi deduca TVA-ul. Deci, intrebarea mea este, desi este mai mult decat evident ca nu prea inteleg deloc cum sta treaba cu TVA-ul, eu una ce deduc?
- Ce tip de cheltuieli pot deduce? (carburant, abonament telefon, internet, ca totusi au legatura cu activitatea?) Ca presupun din start ca hartie, tus, si alte alea papetarie le pot deduce oricum
-Daca da, pe baza caror documente le deduc? Factura, chitanta, sau simplul bon fiscal?
-Cel mai important!! Cum "are loc" aceasta deducere? Practic nu imi da nimeni nimic inapoi nu? Doar ma scutesc de plata anumitor chestii cand vine momentul sau cum are loc deducerea?
-Se calculeaza toate sumele cheltuielilor facute pt firma si cu aceasta cifra/suma totala ce se intampla? (presupunand ca am dovada pt fiecare cheltuiala)
#-o #-o (asta e pt mine...:D)