avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 503 soluții astăzi
Forum Activitate radu1982

Activitate radu1982

e adevarat ca avem un copil impreuna dar cererea pt revenirea la numele de fata a fost depusa de catre ea .mai am o intrebare baietelul momentan are numele meu daca fosta sotie revine la numele de fata si baiatul va prelue numele ei de familie sau va ramane in continuare pe numele meu?
Răspuns la discuția pensia alimentara
si daca el lucreaza in starinatate si e este in romania cum poate dovedi ca el re salariul mai mare?el poate sa declare ca nu are nici un venit?
va multumesc foarte mult
Răspuns la discuția pensia alimentara
si care ar puta fi aceste noi situati in masura sa determine recalcularea pensiei?
casnicia era terminata de aproape 3 anii insa anul trecut sa terminat divortul ea are pe altcineva iar eu la fel.as dori sa ma recasatoresc insa ea ink detine numele meu de familie.este vreo problema?
buna ziua. in urma divortului care sa incheiat anul trecut in luna martie fosta sotie a cerut dreptul de a reveni la numele de familie avut inaintea casatoriei nostre,insa a trecut deja 1 an iar ea ink nu a revenit la numele de familie avut inainte folosind inca numele meu de familie ce pot face in acest caz.... cum pot sa o fac sa isi ia numele de fata inapoi? va multumesc anticipat astept raspunsurile dumneavoastra.
buna ziua am si eu o intrebare ....dupa cat timp se poate face o cerere de recalculare a pensiei alimentare?va multumesc anticipat
buna ziua am si eu o mica nelamurire...eu si mama mea suntem in italia tatal meu a murit in urma cu 2 anii eu vreau sa merg acasa in romania de sarbatori si as dori sa imi schimb buletinul de identitate pt ca imi expira in luna aprilie anul viitor este cumva adevarat ca imi trebuie semnatura de la mama mea precum ma primeste in casa ei?daca da ar putea sa faca o declaratie in italia in fata notarului pe care sa o traduc si sa o legalizez in romania?
sau va trebui sa fie si ea de fata?va multumesc anticipat
Discuție mostenirea
am o mica problema ...tatal meu a murit in martie 2009 iar bunicul (tatal tatalui meu)in luna august al aceluias an.bunica inca este in viata insa acum sunt probleme in mostenirea familie bunicul avea o casa cu teren in care acum sta bunica mea ,de la tatal meu a ramas un apartament in care acum locuiesc eu cu mama mea in timp c fratelele meu sta in casa sotiei sale,bunicul a mai avut inca 3 terenuri pe numele sau ,cum vin impartite toate acestea?ce ii revine mamei mele?
deci.....pana la urma trebuie sa il dau pierdut in monitorul oficial sau nu *(certificatul de nastere)?si trebuie sa ma duc neaparat in bucuresti la primaria sectorului unde a fost inregistrata nasterea sau pot sa ma duc si la primaria orasului unde am domiciliul?