avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1890 soluții astăzi
Forum Activitate mimi1

Activitate mimi1

Va rog daca se poate sa-mi raspundeti si mie la o intrebare Cum poate fi sanctionat un consilier juridic angajat la o institutie de stat ? Toate procesele de 2 ani incoace, sunt pierdute de acest jurist. Si nu sunt...putine. Dosarele respective au fost intocmite corect, confirmate de curtea de conturi..., iar ele sunt pierdute in instanta atunci cand un nemultumit ne actioneaza in justitie. Care sunt masurile care se pot lua in acest caz? Mentionez ca juristul este functionar public. Pt incompetenta acestuia.......sufera alti angajati. Multumesc pt raspuns
De la data de 3 ianuarie 2011 in cadrul institutiei s-au transferat de la o alta instituie 3 functionari publici.Noi, am beneficiat in anul 2010 de un spor pt conditii vatamatoare de 1 %.Cei transferati la institutia noastra nu au beneficiat de acest spor.Cum se face incadrarea acestor functionari ?Dupa legea 285 / 2010 beneficiaza si ei de acest spor pt conditii vatamatoare?Va multumesc mult
Răspuns la discuția concediu fara plata retroactiv
Vom urma procedurile Legii nr 188, a functionarilor publici.Deocamdata perioada neacoperita reprezinta zile nemotivate, care atrage unele sanctiuni.
Un functionar public a intrat in concediu medical ( de frica disponibilizarilor) si a ajuns deja la 112 zile. Cei de la comisia de expertiza au considerat ca este apt sa se inceapa lucrul.Daca incepe serviciul i se va inmana preavizul.De aceea a solicitat pe data de 19 oct aprobarea concediului fara plata retroactiv cu data de 11 oct.A sperat ca va obtine certificat medical, dar fiind sanatos si cei de la expertiza fiind verificati nu s-a intamplat acest lucru.E legal sa se aprobe acest concediu fara plata retroactiv?Problema este ca sigur va da in judecata institutia si nu am dori sa aiba castig de cauza.Va multumesc
in urma controlului i s-a anulat un concediu medical si a fost sanctionat medicul.Unitatea a primit tarziu raspunsul de la CJAS, ulterior el aducand alt medical.Acum CJAS solicita neplata acelui medical verificat.Medicalul care a urmat nu a mai fost verificat.
Multumesc pt raspuns, dar ...totusi...ulterior i s-a platit alt concediu medical.Pana a sosit raspunsul de la CJAS, el a apucat sa aduca alt concediu medical care i s-a platit.
Revin si eu cu aceasta speta.Nu e nimeni aici, sa ma poata ajuta?

La institutia publica la care lucrez, au avut loc restructurari.O persoana care se stia vizata (datorita abaterilor) a intrat in CM in luna iunie 2010 si a tinut-o asa...pana in ziua de azi.Cu data de 14 august i s-a restructurat postul, i s-a trimis notificare acasa, preavizul, dar a refuzat primirea.Intre timp, conducerea a sesizat CJAS.In urma controlului i s-a anulat un concediu medical si a fost sanctionat medicul.Unitatea a primit tarziu raspunsul de la CJAS, ulterior el aducand alt medical.Acum CJAS solicita neplata acelui medical verificat.Deci, intre cele 2 CM-uri el va aparea acum, pe stat nemotivat.Cum se poate inceta legal contractul persoanei in cauza?Va veni cu medicale pana la....sfantul asteapta.E vreo portita legala de a inceta raportul de munca, legandu-ne de acele zile de nemotivat?Nu stiu daca ati inteles speta, e groaznica rau...Pe noi ne-a zapacit.Nemafiind in CM in acele zile, nu mai este suspendat contractul.