avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 465 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters166197

Activitate ContSters166197

buna ,sunt in prag de divort in a doua casnicie problema care ma preseaza este :am stat cu actualul sot din 1995 in concubinaj pana in 2000 cand ne-am cununat civil .in 1997 am nascut un copil pe care tatal lui la recunoscut in 1998 la aproape 2 ani de la nasterea copilului am ramas in ordonanta datorita unor probleme medicale ale copilului in 1999 mama actualului sot a avut o problema medicala si eu am suportat cheltuielile medicale apoi tatal lui a decedat inmormantarea facandu-se din banii mei de pe ordonanta urmand ca sa mi se returneze suma dupa vinderea apartamentului lor dupa vanzarea apartamentului nu mi sa returnat banii cheltuiti de mine bani proveniti din ordonanta dar am stabilit sa cumparam un apartament impreuna in actele apartamentului apar cu numele de fata si cu nuda proprietate si eu si el iar soacramea cu uzufruct viajer ce se poate face in privinta asta ? si inca o problema pe care o am :am facut un credit bancar pentru a acoperi unele datorii a lui care le avea la banci am ajuns datoare la banci acum am retinere pe salar pentru datoria facuta in banca ce as putea face sa impart datoria cu el? care ar fi varianta cea mai buna? toate cele spuse se pot dovedi cu martori acte nu mai detin .va rog dati-mi un sfat oricare pentru ca nu stiu ce as putea face nu am fost informata cand am luat apartamentul ce inseamna nuda proprietate si nici uzufruct viajer asa k am facut prostia din iubire si incredre acum nu stiu cum o pot repara caci fata din prima casatorie si baiatul din a doua nu ar trebui sa sufere pt prostia mea
va multumesc
dar auzisem pe la TV ca se pot plati vechimea retroactiv legea aceia nu este in vigoare? nu as putea plati cele 2 luni restante? si oare de ce cei de la fortele de munca nu mi-au spus de problema atunci? va rog un raspuns
am lucrat la o firma de salubritate pana in anul 2008 cand am nascut un copil am stat in concediu pentru cresterea copilului pana in martie 2010 cand am mers la fortele de munca sa depun actele pentru somaj deoarece firma la care am lucrat sa desfiintat (motiv faliment ) a fost data in insolventa si sa facut alta dar eu nu am primit preavizul de 15 zile conform legii in mai am inceput sa iau SOMAJUL pana in luna august cand am ramas in concediul prenatal apoi in octombrie am nascut inca un copil atunci mi sa spus ca nu pot lua concediu pentru cresterea copilului acesta deoarece e o pauza de 2 luni intre luna martie-mai 2010 deci intre cresterea primului copil si somaj si sa dau firma in judecata sau sa ma multumesc cu inca 2 luni de somaj cat mai am de luat si gata pentru ca firma a trimis actele tarziu eu pierd dreptul pentru cresterea copilului auzisem ca se pot plati lunile restante sau ce pot face am 3 copii si sunt singura cu venit va rog sa imi dati un sfat
daca un somer nu se prezinta la viza la data stabilita in cate zile se poate prezenta la viza sa nu isi piarda dreptul la somaj:((
sotul meu vrea sa intrerupa somajul ,pentru ca trebuie sa plece peste hotare ,unde as putea gasi formularult tip pentru cerere si as fi interesata daca as putea depune eu cererea deoarece trebuie sa plece urgent