avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 950 soluții astăzi
Forum Activitate Dmitch

Activitate Dmitch

vecinul incepuse sa construiasca gardul dar a oprit lucrarea pana la finalizarea procesului. ( a ramas doar cu fundatia turnata)
da, suprafata este intabulata.
binenteles ca ma intereseaza terenul, altfel nu l-as fi cumparat, intentionez sa-mi construiesc o casa acolo.multumesc!
-am cumparat un teren intravilan( act de vanzare cumparare la notar, schita cadastrala ...), iar cand am cerut sa fiu pus in posesia terenului , vanzatorul meu si vecinul terenului achizitionat nu s-au inteles cu privire la granita suprafetelor;
-astfel, problema nerezolvandu-se pe cale amiabila, vecinul a deschis un proces de granituire( 1 infatisare este pe 1 Martie)
-ca parat, sunt eu si vanzatorul meu( deoarece , eu am cumparat doar o parcela din intreaga suprafata pe care o are respectivul vanzator),

Acum va rog sa ma lamuriti-sfatuiti la urmatoarele intrebari :
1- am nevoie de avocat ? personal nu vad de ce
2- cine va suporta toate aceste cheltuieli de judecata? expertiza topo si alte cheltuieli care mai sunt
3- stiti cat costa aproximativ o expertiza topo acum ?
4- cat poate dura acest proces?
5-exista posibilitatea sa "pierd" acest proces si sa nu ma pot bucura de toata suprafata pe care am cumparat-o? ( nu e mare, 600mp)

Multumesc anticipat !
puteti sa-mi spuneti la ce va referiti , atunci cand spuneti "surprize"?, nu e normal sa intru in posesia suprafetei pe care am cumparat-o, "disputa" este intre vecinul de la est si vanzatorul meu -teoretic, practic sunt si eu direct implicat pt ca am cumparat o parte din suprafata care e cu probleme, tratez foarte serios procesul , dar chiar este necesar sa fiu sustinut de un avocat ? si inca un aspect, toate aceste cheltuieli de judecata , inclusiv masuratorile care se vor face cum vor fi platite, cine le suporta ?
Multumesc anticipat !
Buna ziua !
-am achizitionat un teren intravilan, actele sunt facute la notar, cadastru, act de vanzare cumparare, extras de carte funciara,
-in jurul suprafetei nu se afla nicio constructie-vecin direct.
-in momentul delimitarii terenului, vanzatorul suprafetei mele si vecinul de la est nu s-au inteles asupra hotarului. (mentionez ca am achizitionat doar o parcela dintr-o suprafata)
-pe cale amiabila nu s-a rezolvat nimic, astfel vecinul de la est a deschis un proces in instanta chemandu-ma pe mine si pe vanzatorul meu in judecata (vecini directi) pentru granituire
intrebarea mea este: Am nevoie de avocat ? care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez eu?
personal consider ca nu am nevoie, ma prezint la proces si cer sa fiu pus in posesia terenului de 600mp pe care l-am achizitionat
Răspuns la discuția delimitare suprafata !
suprafetele fiecarei persoane le gasesc in titlurile de proprietate, care la randul lor le gasesc la oficiul de cadastru din cadrul primariei, corect ?
o expertiza topometrica se poate face doar in cazul unei actiuni in instanta?
multumesc anticipat ?
Buna ziua !
-am achizitionat un teren intravilan, actele sunt facute la notar, cadastru, act de vanzare cumparare, extras de carte funciara, pana aici totul e ok, in prezenta vanzatorului insotit de topometrist s-au facut masuratorile si am luat suprafata in primire. (mentionez ca in jurul suprafetei nu se afla nicio constructie-vecin direct)
-de curand vecinul de la est s-a apucat sa ridice un gard, persoana de la care am achizitionat terenul (avand o suprafata mai mare de teren in zona) m-a informat ca acel vecin a intrat cu 1,5 m in suprafata mea.
- am intrat in posesia unui tabel nominal de la primarie cu suprafetele din acea parcela si aici apare o discrepanta: in respectivul tabel vecinul de la est apare cu o suprafata avand ca latime 12.2. m, iar in fisa mea cadastrala care s-a intocmit in momentul vanzarii-cumpararii vecinul de la est apare cu o latime de 11.1 m.
-intre vecinul de la est de mine si vanzator relatia nu este tocmai una normala-ortodoxa(lucru pe care nu l-am stiut atunci), in momentul delimitarii suprafetei achizitionate vecinul de la est nu a fost prezent(omeneste asa ar fi fost normal) iar vanzatorul mi-a transmis ca nu-l intereseaza de vecini, el are act de proprietate .
de aici am 2 intrebari :
1: de unde poate provenii aceasta diferenta de latime in cele 2 acte?
2: exista vreo comisie care poate venii si delimita oficial hotarele ? pt ca mai mult ca sigur nu o voi putea scoate la capat cu dragii mei vecini ?