avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1032 soluții astăzi
Forum Activitate mail_man

Activitate mail_man

Buna ziua,

Am facut greseala de a parca pe un loc de parcare rezervat persoanelor cu handicap in Timisoara, si am gasit lipit pe geam un autocolant prin care mi se cerea sa ma prezint la sectia de politie cu un act de identitate sa semnez procesul verbal de contraventie. Cum sunt reglementate prin lege aceste marcaje pentru ca pe locul pe care am parcat nu era nici un semn desenat pe asfelt, ci doar o placuta cu parcare rezervata persoanelor cu handicap amplasata 1 loc la inceputul parcarii+ca marcajele ce delimitau locurile erau acoperite cu gheata. (eu am parcat pe primul loc din parcarea respectiva).Sunt genul de om care prefera sa mearga pe jos in zilele sau orele aglomerate si nu am parcat absolut niciodata ilegal, numai ca de aceasta data chiar nu am vazut+ca parcarea era aproape goala deci nu imi era greu sa parchez 3 metri mai incolo. Exista vreo lege in ceea ce priveste marcajele, sau pot sa merg sa platesc amenda in 48 de ore si sa casc mai bine ochii alta data....
Răspuns la discuția Contract de colaborare
Sa inteleg ca contractul de prestare servicii nu trebuie declarat la ITM nici de catre firma angajatoare, nici de catre persoana angajata(care nu este PFA)?
Răspuns la discuția Contract de colaborare
Vreau doar sa stiu daca exista o forma de angajare legala fara ca persoana angajata sa fie PFA, pe baza unui contract si fara a fi nevoie sa inregistrezi contractul la ITM?
Buna ziua

Exista posibilitatea ca o sociatate sa poata angaja muncitori necalificati cu norma intreaga sau redusa, pentru o perioada determinata sau nu fara ca acestia sa fie PFA pe baza unui contract de colborare, prestari servicii etc dat fiind faptul ca acestia au deja un loc de munca cu norma intreaga pe cartea de munca?
Răspuns la discuția TVA AUTO
Multumesc pentru raspuns!

Asadar pentru casare am nevoie de o expertiza a unui inspector de asigurari conform careia sa reiese ca masina nu mai poate fi reparata? Este nevoie si de o dovada de la politia rutiera? Diferenta de TVA pe care trebuie sa o platesc se va calcula in lei la cursul BNR din ziua casarii sau la cursul de la data cumpararii autovehiculului?
Discuție TVA AUTO
Buna ziua

Am achzizitionat o masina second-hand in 10.2008 din Germania cu pretul net de 12000 de euro pe firma la care nu am platit TVA urmand ca el sa fie dedus. Au trecut nici 2 ani si am avut un incident neplacut cu masina la pescuit( am cazut intr-un sant adanc, au sarit airbagurile, mai multe avarii, etc). Masina valoreaza acum cateva mii de euro si vreau sa o vand asa cum este fara sa o mai repar cu 3000 de euro sa zicem
Cum se procedeaza in situatia asta din pdv al TVA ramas nededus. De ce documente am nevoie: proces verbal de la un expert in daune ca masina este avariata? dovada de la politie? Se poat cumva rezolva si cu formular de constatare amiabila ca sa nu mai am atatea batai de cap?