avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Activitate rosetraverse

Activitate rosetraverse

Răspuns la discuția Dezbatere mostenire
daca se face dezbatere si nu se prezinta fratele la notar, sa inteleg ca este cam acelasi lucru? adica nu are drept de mostenire daca nu s-a prezentat? daca este plecat in strainatate, cum se face citatia?
Este vorba despre o mostenire, o garsoniera, proprietatea bunicii mele care a murit acum cateva zile si are 2 mostenitori, o fata si un baiat, respectiv mama si unchiul meu. Mama este aici, s-a ocupat de inmormantare, iar fratele este plecat in strainatate,in Norvegia, si nu are cum sa vina decat peste 1-2 ani. Fratele doreste sa renunte la partea lui de mostenire in favoarea surorii, adica a mamei mele. Este vreo modalitate prin care el sa isi dea acordul ca renunta la mostenire, insa fara sa vina in tara?Multumesc
Sa stii ca profesorii iti dau N! carti ca sa le traduci pentru ca ceea ce traduci tu, este viitoarea lui carte. Nu stiu daca a-ti auzit despre scandalul de anul trecut de la Universitatea din Oradea in care un student si-a denuntat profesorul de plagiat, tocmai pentru ca il pusese sa traduca o astfel de carte. Asa ca se poate, in ro se poate orice!
Cel mai usor se rezolva problema vorbind cu decanul facultatii. Daca refuza sa te ia in serios si sa discute problema cu profesorul, ameninta cu televiziunea. Am observat ca de obicei, toti decanii,rectorii,medicii de familie care nu iti dau transferul, etc, se ferecs de televiziune. Poti sublinia ca ai si o inregistrare audio care i-ar putea face praf. Succes!
Răspuns la discuția Eliberare acte demisie
a fost demisie cu acordul partilor, adica in demisie se specifica ca firma e de acord ca eu sa nu stau in preaviz(articolul 55 litera b). La care itm sa ma adresez? Cel din bucuresti, unde isi are firma sediul central, sau cel din galati, unde a fost sucursala si unde locuiesc eu?
In data de 19 dec 2010 an demisionat cu acordul partilor, astfel incat nu am stat in preaviz. Am facut o demisie, am predat-o, insa nu mi s-a dat nici o copie semnata, stampilata sau care sa contina un numar de inregistrare (e o firma de telefonie mobila, cu sediul in bucuresti si sucursala unde am lucrat eu in galati). Azi suntem in 22 ianuarie 2011 si ma intrebam care este termenul limita pe care il are firma pentru a-mi elibera decizia de incetare a contractului de munca+adeverinta de vechime eliberata de itm bucuresti. Eu am sunat si am intrebat daca nu mi-au sosit acte, insa mi s-a spus ca astfel de lucruri dureaza. Ma poate ajuta si pe mine cineva?:(
Răspuns la discuția Carte de munca
bun,deci asta inseamna ca administratoarea TREBUIA sa imi faca carte de munca? adica era obligata? repet:daca DA, la cat timp dupa angajare?
Răspuns la discuția Carte de munca
multumesc pentru raspunsuri, mi-ati fost de mare ajutor B-)
Discuție Carte de munca
Sunt angajata de 6 luni la o firma pe baza unui contract individual de munca, care este inregistrat la ITM, insa nu mi s-a facut carte de munca, deoarece administratoarea nu s-a sinchisist. Este obligata sa imi faca carte de munca? Daca da, in ce interval de la angajarea mea?
De asemenea, in aceste conditii, doresc sa-mi dau demisia. Ce acte trebuie firma sa-mi elibereze la plecare, tinand cont ca nu am carte de munca, deci nimic prin care sa demonstrez ca am o vechime de x-luni. Va multumesc anticipat.:">