Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere mostenire

Este vorba despre o mostenire, o garsoniera, proprietatea bunicii mele care a murit acum cateva zile si are 2 mostenitori, o fata si un baiat, respectiv mama si unchiul meu. Mama este aici, s-a ocupat de inmormantare, iar fratele este plecat in strainatate,in Norvegia, si nu are cum sa vina decat peste 1-2 ani. Fratele doreste sa renunte la partea lui de mostenire in favoarea surorii, adica a mamei mele. Este vreo modalitate prin care el sa isi dea acordul ca renunta la mostenire, insa fara sa vina in tara?Multumesc
Unchiul dumneavoastra poate trimite o procura legalizata in care mentioneaza ca renunta la mostenire si atat.Nu poate ceda mamei ceva ce nu are,dar da acesteia posibilitatea de a deveni unic mostenitor.
daca se face dezbatere si nu se prezinta fratele la notar, sa inteleg ca este cam acelasi lucru? adica nu are drept de mostenire daca nu s-a prezentat? daca este plecat in strainatate, cum se face citatia?