avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 449 soluții astăzi
Forum Activitate ovi47

Activitate ovi47

De ce o familie trebuie sa plateasca debransarea catre Termoenergetica ? Nu exista contract incheiat intre persoane fizice si Termoenergetica.Acest contract pentru furnizarea apei calde si agentul termic este incheiat intre Asociatia de proprietari si Termoenergetica,ambele persoane juridice. Aceasta decizie este abuziva si ilegala pentru ca o familie care doreste sa isi monteze o alta sursa de caldura sa plateasca despagubiri unei firme cu care NU are contract.
Buna seara,
Nu sunt debransat de la incalzire si apa calda,dar vreau sa ma debransez in iunie.Consider ca nu trebuie sa fac cerere la radet din moment ce eu nu am contract cu ei.Trebuie sa comunic doar asociatiei,pentru a ma scoate de la plata apei calde si a caldurii,ramanand la plata caldura care trece prin coloanele verticale.
in anul 2005 ,pe scara noastra s-a tras teava separata de gaze,iar eu am ales sa imi fie trasa teava pentru doua focuri.In prezent folosesc doar un singur foc ( pentru aragaz ),deci nu mai trebuie sa imi montez decat o centrala,fara alte acorduri.De ce trebuie sa mai cer acordul RADET ?
in contractul incheiat intre Termoenergetica si Asociatie nu este prevazuta o cantitate obligatorie de apa calda si caldura care trebuiesc consumate.Avem in bloc mai multe apartamente in care nu locuieste cineva,iar acele apartamente platesc doar caldura care tranziteaza apartamentul prin tevile verticale.Din moment ce asociatia imi da acordul de debransare,iar vecinii sunt de acord cu asta,nu vad de ce trebuie sa cer acordul Termoenergetica.Tevile pe care le intrerup sunt PROPRIETATE PERSONALA nu tevi care apartin Termoenergetica.In bloc sunt 8 apartamente care sunt debransate de la termoenergetica( 5 pe scara mea ),iar cand acestia s-au debransat,termoenergetica nu a facut nici o scadere intr-un act.Centrala este ultimul model ,astfel incat gazele sunt evacuate in regim fortat,avand o cantitate mica de gaze nearse
Buna ziua,
La vara doresc sa pun o centrala termica in apartament.Sunt operat la cap (tumoare) si mi s-a spus ca temperatura ,in apartament pe timp de iarna,trebuie sa fie cam 21-22 de grade.In prezent,cand este frig afara am 15-16 grade,pentru ca apartamentul este pe colt.Am inteles ca sunt necesare aprobari de la Termoenergetica si trebuiesc platite niste taxe care insumeaza 1000 lei.De ce ,un locatar trebuie sa plateasca bani catre Termoenergetica daca locatarii blocurilor nu au contracte direct cu Termoenergetica?.Contractul pentru apa calda si caldura este intre Asociatie si termoenergetica ,nu intre o persoana si Termoenergetica
Buna ziua,
Din pacate,sunteti victima unei excrocherii veche de ani de zile,dar putin cunoscuta la noi in tara.Coca cola nu organizeaza LOTERII,doar concursuri cum sunt si cele de la noi din tara.Impacati-va cu ideea ca ati pierdut banii pe care i-ati dat si nu faceti greseala sa mai trimiteti alti bani.Vor cauta tot felul de pretexte ca sa va minta in continuare.Insasi numele persoanei indica ca este african,indian sau pachistanez,( daca este numele adevarat,desi este putin probabil).Chiar eu am trecut printr-o experienta asemanatoare cand mi s-a spus ca am castigat un premiu la o firma din UK si trebuie sa platesc o suma de bani pentru a imi fi trimis acesta.Am refuzat si le-am spus ca doresc plata ramburs cand primesc coletul,dupa care nu m-au mai contactat.Stiu ca va este greu sa acceptati situatia,dar puteti merge un pic la intimidare si le puteti spune ca ati anuntat politia pentru ca dumneavoastra credeti ca este o inselatorie.Si vedeti ce reactie au,astfel incat va puteti convinge singura.Puteti gasi aici un exemplu [ link extern ]
MULTUMESC
Buna ziua,
Am achizitionat o masina in leasing pe firma. Mi s-a spus de la primarie ca trebuie sa o inscriu in rol si sa platesc impozit ca utilizator. Mi se pare ciudat sa platesc impozit pentru un lucru asupra caruia nu am drept de proprietate decat odata cu terminarea leasing-ului si plata facturii reziduale.Stie cineva baza legala care reglementeaza acest lucru ? Multumesc
prin demisie la zi am vrut sa se inteleaga demisie fara preaviz.Am fost intr-o situatie asemanatoare.Cand am constatat ca atributiile postului erau cu totul altele decat cele prezentate la interviu,mi-am prezentat demisia incepand cu ziua urmatoare(fiind in perioada de proba,dupa 5 zile de munca)
In cazulin care ati fost angajata cu contract de munca pe perioada determinata sau cu o perioada de proba,puteti solicita demisia la zi.Daca ati fost angajata cu contract pe perioada nedeterminata(putin probabil,mai ales in comert) atunci sunteti obligata sa stati in preaviz sau puteti demisiona la zi cu acordul partilor.Demisia nu se depune la sefa de magazin ci la resursele umane(hr) care au obligatia sa o inscrie in revisal.Atunci cand vi se va face lichidarea,acolo veti gasi si sumele pe care le aveti de plata ca daune,catre firma.In privinta salariului,cred ca este o problema,nu puteti avea un salariu mai mic decat cel minim pe economie.Puteti merge la ITM cu fluturasul si sa vedeti ce spun cei de acolo